kościół św. Jakuba Młodszego Apostoła w Binarowej
Zapisz tą atrakcję
Ocena: 0

Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej

kategoria: architektura » sakralne » kościół autor: Carta Blanca

O Binarowej zrobiło się głośno w 2003 r., gdy tutejszy kościół został – wraz z pięcioma innymi drewnianymi świątyniami Małopolski i Podkarpacia (Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Dolna, Sękowa) – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Późnogotycki, jednonawowy kościół św. Jakuba Młodszego Apostoła zbudowany został około 1500 r. Wzniesiono go z drewna jodłowego, ma niezwykłe wnętrze, pokryte w całości malowidłami z początku XVI i z XVII w. Najstarsze, późnogotyckie są te, które zdobią sklepienie prezbiterium i nawy. W ołtarzu głównym znajduje się gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z około 1430 r. Z XVII w. pochodzą obrazy w późnorenesansowych ołtarzach bocznych: uznawany za cudowny wizerunek Matki Boskiej – wedle podań podarowany przez króla Jana Kazimierza – oraz przejmujący obraz Chrystusa Ubiczowanego. Dzwon wiszący na murowanej dzwonnicy (z 1901 r.) został odlany w XV w.
(użytkownik niezalogowany) 2016-09-23 22:22:57

Kościół w Binarowej jest pod wezwaniem św. Michała Archanioła, a nie Jakuba Młodszego. Jakub Młodszy jest patronem kościoła w Powroźniku.

(użytkownik niezalogowany) 2016-09-23 22:22:25

Kościół w Binarowej jest pod wezwaniem św. Michała Archanioła, a nie Jakuba Młodszego. Jakub Młodszy jest patronem kościoła w Powroźniku.

affordable term life insurance %-((( levitra :]]] online degrees 985 (użytkownik niezalogowany) 2012-07-15 11:47:13

affordable term life insurance %-((( levitra :]]] online degrees 985

Wycieczki zawierające tą atrakcje

 Wyświetlaj: