Wycieczka 700-letni kościół wikingów, spacer Tarzana, Guliwer w Kowarach i bajkowe pałacyki

Wycieczka "700-letni kościół wikingów, spacer Tarzana, Guliwer w Kowarach i bajkowe pałacyki"

liczba atrakcji: 10
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 08:59:43

Ocena: 1

Opis:
Wycieczka Podgórzem Karkonoszy i Kotliną Jeleniogórską zainteresuje z pewnością najbardziej dzieci – mają one szansę obejrzeć drewniany kościółek, który przywędrował ponad 1000 km, najwspanialsze zabytki Dolnego Śląska w miniaturze, niemal bajkowe pałace, a także poczuć się jak Tarzan pokonujący przeszkody wymagające niemałej odwagi.

 
Kościół Wang w Karpaczu Kościół Wang w Karpaczu
Karpacz, niezmiennie popularny kurort karkonoski, leży niedaleko Śnieżki i wielu atrakcyjnych szlaków, co czyni go świetną bazą wypadową w góry. Miasto składa się z kilku dzielnic, rozłożonych na dystansie około 7 km (jest to wymuszone ukształtowaniem terenu). Wyrosło jako ośrodek górniczy, impuls do rozwoju dali mu też liczni protestanci, którzy uciekli tu z Czech po bitwie pod Białą Górą w 1620 r. Ośrodkiem turystycznym Karpacz jest od XIX w. Najcenniejszy zabytek miasta powstał jednak w...
Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu
Podróżujący z dziećmi w Karpaczu z pewnością nie ominą Miejskiego Muzeum Zabawek. Założył je w 1995 r. mistrz pantomimy z Wrocławia, Henryk Tomaszewski. Są tu lalki w specjalnych domkach, Miś Uszatek, samochody, klocki itp. Najcenniejsze zabawki pochodzą z XVIII i XIX w. Ozdobą muzeum są lalki z różnych części świata.
Park Linowy Tarzan w Karpaczu Park Linowy Tarzan w Karpaczu
Nową atrakcją Karpacza, dostępną od 2009 r. jest Park Linowy Tarzan. Składa się on z 41 atrakcji – nietypowych tras po linach, sznurach, kładkach... dla dzieci (powyżej 130 cm wzrostu), młodzieży i dorosłych, do których pokonania potrzeba nieco sprawności fizycznej i co najmniej odrobiona odwagi. Atrakcje podzielone zostały na trzy grupy: Spacer Tarzana – trasa łatwiejsza (jest tu m.in. Drabinka speleo, Kładka prosta, Trapez prosty, Tyrolka, Pajęczyny); Spacer Tarzana – trasa trudniejsza...
ruiny szubienicy w Ścięgnach ruiny szubienicy w Ścięgnach
Na wzgórzu Straconka w Ścięgnach stoi dość makabryczny zabytek: ruiny szubienicy. Zbudował ją w 2. połowie XVII w. hrabia Zierotin, znany z okrutnego traktowania poddanych. Ponoć za jego panowania można było zostać powieszonym za jakąkolwiek drobnostkę, np. za łowienie ryb w pańskim stawie.
kościół Imienia Marii w Kowarach kościół Imienia Marii w Kowarach
Najstarszym zabytkiem w Kowarach jest kościół Imienia Marii. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z ok. 1300 r. Obecną formę świątynia zawdzięcza przebudowie w XVII w. Na uwagę zasługują liczne zabytki z wcześniejszych epok, m.in. oryginalne polichromie z XV w. w kaplicy w wieży.
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
W Kowarach powstał Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie skonstruowano kilkadziesiąt najładniejszych i najciekawszych budowli rejonu (m.in. kościół Wang, obserwatorium na Śnieżce czy opactwo Cystersów w Krzeszowie) w skali 1:25.
pałac w Mysłakowicach pałac w Mysłakowicach
Malownicze Mysłakowice wybrał na rezydencję letnią król pruski Fryderyk Wilhelm III, a później Fryderyk Wilhelm IV. Pałac rozbudowano, wzorując się na Windsorze, a całością prac kierował architekt Carl Friedrich Schinkel. Obecnie mieści się tu szkoła. Z wyposażenia nic nie zostało, można natomiast wspiąć się na ośmiokątną wieżę.
zespół pałacowo-parkowy w Łomnicy zespół pałacowo-parkowy w Łomnicy
W Łomnicy wart obejrzenia jest zespół pałacowo-parkowy, założony przez von Zedlitzów w 2. połowie XVII w. i kilkakrotnie przebudowany przez kolejnych właścicieli. W 1800 r. obok istniejącego już pałacu powstał drugi, klasycystyczny, zwany Domem Wdowy. Od 1835 r. Łomnica była własnością pruskiego dyplomaty przy tronie sycylijskim – Carla Augusta Ernsta von Küstera. W 1991 r. oba pałace wróciły do tej rodziny. Zrujnowane budynki, w których do lat 80. XX w. znajdowały się szkoła podstawowa oraz biura...
pałac w Wojanowie pałac w Wojanowie
Pałac w Wojanowie, pierwotnie renesansowy, z czterema narożnymi wieżami, należał do rodziny Zedlitzów. W 1839 r. stał się własnością księżnej Luizy Niderlandzkiej, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. W tym czasie przebudowano jego wnętrza, założono rozległy park krajobrazowy według planów Petera Josepha Lennégo oraz zbudowano oranżerię. Obecnie stanowi on własność prywatną, lecz jest dostępny jako wysokiej klasy hotel i spa.
kościół Wniebowzięcia NMP w Wojanowie kościół Wniebowzięcia NMP w Wojanowie
Kościół Wniebowzięcia NMP w Wojanowie, wzniesiony na przełomie XIII i XIV w., ma bogate wyposażenie z różnych epok, m.in. zakrystię z lożą kolatorską, kasetonowy strop nawy i empory z malowanymi przedpiersiami świętych i alegorii oraz liczne epitafia i tablice nagrobne zmarłych z rodu Zedlitzów oraz Schaffgotschów.