Wycieczka Barok nad Odrą i Kaczawą – wizyta w Lubiążu, Prochowicach, Legnicy i Legnickim Polu

Wycieczka "Barok nad Odrą i Kaczawą – wizyta w Lubiążu, Prochowicach, Legnicy i Legnickim Polu"

liczba atrakcji: 9
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 14:41:04

Ocena: 0

Opis:
Opactwo w Lubiążu, uposażone w miasta, wsie i liczne przywileje, należało do tych instytucji religijnych, które pod względem znaczenia i pozycji materialnej mogły równać się z takimi lokalnymi organizmami państwowymi jak księstwo legnickie. Krótka wizyta w Legnicy i Legnickim Polu uświadomi jakim wstrząsem dla całego Śląska była klęska w pamiętnej bitwie pod Legnicą.

 
klasztor Cystersów w Lubiążu klasztor Cystersów w Lubiążu
W Lubiążu wznoszą się gigantyczne zabudowania klasztoru Cystersów. Barokowy kompleks powstał w XVIII w. i jest jednym z największych w Europie. Cystersi sprowadzili się tu jednak znacznie wcześniej – już w 1163 r. Powstał wówczas kościół romański, który w XIV w. zastąpiono gotyckim. W XVII stuleciu żył tu znany malarz, Michael Willmann. Duże wrażenie robi zewnętrzna fasada klasztoru, o długości ponad 200 m, ze strzelającymi w niebo wieżami kościoła. Wewnątrz można zwiedzić refektarz i przylegające...
zamek w Prochowicach zamek w Prochowicach
Prochowice rozwinęły się jako rolnicze i rzemieślnicze podgrodzie XIV-wiecznego zamku z cegły, z 32-metrową wieżą warowną i mostem zwodzonym. Zamek stanowił siedzibę kasztelana. W końcu XV w. został przebudowany i zamknięty murem zewnętrznym z bastejami. W XVI w. po raz kolejny go przebudowano, tym razem w stylu renesansowym. Powstało wtedy skrzydło mieszkalne. Od 1567 r. funkcjonował jako rezydencja książąt legnicko-brzeskich. Po ich śmierci budowla stanowiła własność Leopolda I, potem stała się...
Zamek piastowski w Legnicy Zamek piastowski w Legnicy
Zamek Piastów w Legnicy jest być może najstarszym w kraju. Ufundował go Henryk Brodaty około 1238 r. (pierwsze grodzisko istniało tu już jednak w VIII w.). Kilka lat później zamek przeszedł chrzest bojowy, odpierając oblężenie Mongołów. Dzisiejszą postać nadała mu odbudowa po zniszczeniach II wojny światowej. Niestety, nie ma tu wiele do zwiedzania – jedyny udostępniony obiekt to pozostałości romańskiej kaplicy. W tak dużym zamku jak legnicki nie może jednak zabraknąć... ducha. W tym wypadku jest...
kościół NMP w Legnicy kościół NMP w Legnicy
Niedaleko zamku w Legnicy wznoszą się wieże ewangelickiego kościoła NMP, w którym – jeśli wierzyć Janowi Długoszowi – modlił się książę Henryk Pobożny przed tragiczną bitwą z Mongołami w 1241 r. Pierwsza świątynia stała tu już w 1170 r. Jej gotycki kształt przywrócono w 1. połowie XIX w.
Rynek i ratusz w Legnicy Rynek i ratusz w Legnicy
W centrum wydłużonego legnickiego rynku stoi ratusz. Pierwszy, drewniany ratusz spłonął w 1338 r., zaś obecny, barokowy, wzniesiony został w latach 1737-1741 według projektu Franza Michaela Scheerhofera Młodszego. Jest to niezbyt duża, dwukondygnacyjna budowla z wysokim poddaszem krytym mansardowym dachem. Do wejścia zaakcentowanego wieżą z barokowym hełmem prowadzą reprezentacyjne dwubiegowe schody. Tuż obok ratusza podziwiać można rząd uroczych kamieniczek „śledziowych” z arkadami, wybudowanych...
kościół św. św. Piotra i Pawła w Legnicy kościół św. św. Piotra i Pawła w Legnicy
Przy rynku wyrasta potężna neogotycka bryła katedry św. św. Piotra i Pawła. Warto zwrócić uwagę na piękne portale z gotyckimi rzeźbami przedstawiającymi NMP z Dzieciątkiem oraz pokłon Trzech Króli. W halowym wnętrzu można znaleźć m.in. gotycką chrzcielnicę z początku XIII w., renesansową ambonę z lat 1586–1588 oraz barokowy ołtarz autorstwa miejscowego artysty Krystiana Grünewalda, z 1769 r.
kościół św. św. Piotra i Pawła w Legnicy kościół św. św. Piotra i Pawła w Legnicy
Przy rynku wyrasta potężna neogotycka bryła katedry św. św. Piotra i Pawła. Warto zwrócić uwagę na piękne portale z gotyckimi rzeźbami przedstawiającymi NMP z Dzieciątkiem oraz pokłon Trzech Króli. W halowym wnętrzu można znaleźć m.in. gotycką chrzcielnicę z początku XIII w., renesansową ambonę z lat 1586–1588 oraz barokowy ołtarz autorstwa miejscowego artysty Krystiana Grünewalda, z 1769 r.
kościół św. Jadwigi w Legnickim Polu kościół św. Jadwigi w Legnickim Polu
Celem pielgrzymek do Legnickiego Pola jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi. Został on wzniesiony przez benedyktynów w latach 1723–1726. Jego wystrój nawiązuje do bitwy pod Legnicą. Mimo przegranej wojsk polskich uznano, że uratowały one chrześcijański świat przed zagładą. Kościół ozdobiony jest pozłacanym krzyżem św. Benedykta w promienistej glorii. Na sklepieniu żaglastym zachwycają malowidła freskowe autorstwa Kosmasa Damiana Asama z Monachium.
Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu
Obecnie w gotyckiej świątyni w Lednickim Polu znajduje się Muzeum Bitwy Legnickiej, oddział Muzeum Miedzi w Legnicy. Można się tu zapoznać z przebiegiem bitwy, opartym na opisie Jana Długosza (makieta pola bitwy z komentarzem), pokazane są też trasy pochodu wojsk mongolskich, wizerunki wojowników i przykłady zbroi, a także kopia pomnika nagrobnego księcia Henryka II.