Wycieczka Barwy każdej pory roku, gwizd ciuchci i park jurajski – dziecięce królestwo między Warszawą i Łodzią

Wycieczka "Barwy każdej pory roku, gwizd ciuchci i park jurajski – dziecięce królestwo między Warszawą i Łodzią"

liczba atrakcji: 5
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, bliżej natury
autor: mnf
data dodania wycieczki: 2011-05-16 13:13:04

Ocena: 0

Opis:
Wizyta w pozornie niewyróżniających się wioskach regionu łódzkiego: Rogowie i Kołacinku to szanse na poznanie atrakcji takich jak gigantyczne, mieniące się kolorami arboretum w Rogowie, poczciwa ciuchcia „mknąca” stuletnimi torami oraz „jurajski park” na Mazowszu.

 
Arboretum w Rogowie Arboretum w Rogowie
Magnesem przyciągającym gości do Rogowa jest jeden z największych w kraju ogrodów – arboretum warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zajmuje ono aż 53 hektary, które wiosną zakwitają łanami zawilców, różnokolorowymi kwiatami magnolii, różaneczników i azalii, rozbrzmiewają dźwiękami wydawanymi przez ptaki i owady. Jesienią ogród warto odwiedzić ze względu na przepięknie przebarwiające się krzewy, a przede wszystkim klony – arboretum ma największą w Polsce kolekcję tych drzew.
Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie
Atrakcją Rogowa jest Muzeum Lasu i Drewna, funkcjonujące przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW. Ma ono jeden z największych w Polsce zbiorów eksponatów zoologicznych – wypchanych ptaków i ssaków oraz poroży. W muzeum można także zobaczyć wystawę poświęconą nietoperzom, kolekcję szyszek z ponad dwustu gatunków drzew i krzewów oraz ekspozycję dotyczącą drewna.
Rogowska Kolej Wąskotorowa w Rogowie Rogowska Kolej Wąskotorowa w Rogowie
W Rogowie ma swój początek trasa Rogowskiej Kolei Wąskotorowej, działającej obecnie jako linia historyczno-muzealna. Rogowska linia wąskotorowa powstała podczas I wojny światowej (w 1915 r.), aby zapewnić dostawy zaopatrzenia dla wojsk niemieckich stacjonujących na linii frontu wzdłuż Bzury, Rawki i Pilicy. Po wojnie, aż do 2001 r., kolejka przewoziła pasażerów i towary. Na stacji wąskotorowej można zobaczyć zabytkowe parowozy, lokomotywy i wagony, a potem wsiąść do miniaturowego pociągu kursującego...
Park Jurajsko-Botaniczny Dinopark w Kołacinku Park Jurajsko-Botaniczny Dinopark w Kołacinku
W sezonie (między kwietniem i wrześniem) w Kołacinku na dzieci czeka nie lada atrakcja – obszerny Dino-Park. Stworzenie atrakcji w tym miejscu nie było przypadkowe – na tym terenie odkryto liczne ślady „zaginionego świata”. Główną atrakcją Parku są ustawione w parku (i opisane) modele dinozaurów, ale warto odwiedzić tu także muzeum geologiczno-paleontologiczne, obejrzeć film popularny-naukowy i prezentację multimedialną nt. wymarłych wielkich gadów, a także skorzystać z licznych płatnych lub bezpłatnych...
Kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku Kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku
Kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku to zimowa alternatywa dla Dino-Parku. Można spotkać tu nie tylko brodatego starszego pana z brodą, który uaktywnia się przed świętami Bożego Narodzenia, ale i bajkowe postacie: Królową Śniegu, Śnieżkę, Jasia i Małgosię. Można tu także obejrzeć znacznych rozmiarów szopkę bożonarodzeniową, w specjalnym młynie „zutylizować” swoje grzechy, a przy użyciu armatki wysłać własną gwiazdkę wprost do nieba. Kompleks oferuje liczne (dodatkowo płatne) atrakcje.