Wycieczka Ceglany gotyk Słupska i urok uzdrowiskowej Ustki

Wycieczka "Ceglany gotyk Słupska i urok uzdrowiskowej Ustki"

liczba atrakcji: 9
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 16:23:59

Ocena: 0

Opis:
Oddalone od siebie o kilkanaście kilometrów, Słupsk i Ustka w przeszłości stanowiły niemal jeden organizm – port morski w Ustce był od 1337 r. własnością Słupska i obsługiwał tamtejszy handel. Dziś świadectwem hanzeatyckiej przeszłości Słupska są nierzadko imponujące budowle, a Ustka kwitnie jako jedno z najpopularniejszych letnisk nad Bałtykiem.

 
Nowy Ratusz w Słupsku Nowy Ratusz w Słupsku
Słupsk to jedno z większych miast Pomorza (96 tys. mieszkańców), położone nad rzeką Słupią, w odległości 18 km od Bałtyku. Prawa miejskie otrzymał w 1265 r.; przez 170 lat należał do Hanzy W trakcie zwiedzania warto zwrócić uwagę na imponujący neogotycki Nowy Ratusz z 1901 r. Na jego fasadzie znajdują się herby miast pomorskich. Na klatce schodowej wiszą dwa obrazy „Targ rybny w Słupsku” i „Wyładunek towarów w porcie usteckim”. Warte odnotowania są okna zdobione witrażami. Z 56-metrowej,...
kościół Mariacki w Słupsku kościół Mariacki w Słupsku
Godny odwiedzenia jest gotycki kościół pw. NMP z 2. połowy XIV w., przebudowywany w połowie XIX w. Jest to bazylika ze sklepieniem gwiaździstym w nawie głównej i w prezbiterium. Nad arkadami oddzielających nawę główną od bocznych znajduje się fryz ceramiczny z motywem roślinnym. W lewej nawie można podziwiać późnogotycką grupę pasyjną „Ukrzyżowanie”. W prawej nawie znajdują się dwa barokowe epitafia. Manierystyczna ambona zdobiona jest scenami z życia Chrystusa i postaciami proroków oraz ewangelistów.
kościół św. Jacka w Słupsku kościół św. Jacka w Słupsku
Podominikański kościół św. Jacka po kasacji zakonu został kościołem zamkowym. Należy zwrócić uwagę na jego wyposażenie: renesansową ambonę i ołtarz oraz epitafium Anny de Croy i nagrobek jej syna księcia Ernesta Bogusława de Croya.
zamek książąt pomorskich w Słupsku zamek książąt pomorskich w Słupsku
Rezydencją ostatnich Gryfitów był zamek słupski, wzniesiony w początkach XVI w. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Pomorza Środkowego, które posiada m.in. największy w kraju zbiór obrazów, akwareli i rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wielokrotnie przebudowywany Młyn Zamkowy z XIV w. sąsiaduje z najstarszą z trzech bram miejskich: gotycką Bramą Młyńską, wzniesioną około 1400 r. Młyn Zamkowy służy obecnie jako miejsce wystaw o tematyce etnograficznej.
kaplica św. Jerzego w Słupsku kaplica św. Jerzego w Słupsku
Ośmiokątna, późnogotycka kaplica pw. św. Jerzego z XV w. z barokową kopułą jest bardzo ciekawa. To dawna kaplica cmentarna, przeniesiona 100 lat temu w nowe miejsce w związku z poszerzeniem jezdni. Należy do nielicznych zachowanych na Pomorzu wielokątnych kaplic cmentarnych (podobne można znaleźć w Darłowie i Koszalinie).
Mury obronne Słupska Mury obronne Słupska
Podczas spaceru po centrum Słupska nie sposób nie zauważyć pozostałości dawnych murów obronnych. Wzniesione w XIV-XV w., miały średnio 6,5 m wysokości. W pobliżu Zamku znajduje się gotycka Brama Młyńska zbudowana około 1400 r., ze szczytami zdobionymi sterczynami. W tej najstarszej z trzech bram miejskich mieści się obecnie oddział Muzeum Pomorza Środkowego. Do dziś zachowały się też fragmenty średniowiecznych murów miejskich z malowniczą Basztą Czarownic z XIV w., przystosowaną w XVII w....
rybackie chaty w Ustce rybackie chaty w Ustce
W historycznym centrum Ustki, przy ul. Beniowskiego i Kosynierów, zachowała się zabudowa z XIX w. Są to przede wszystkim rybackie chaty o konstrukcji ryglowej (z drewnianymi, poziomymi elementami konstrukcyjnymi, wiążącymi słupy pionowe), w niezmiennym od stuleci układzie ulic. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach realizowany jest projekt rewitalizacji usteckiej starówki.
Muzeum Chleba w Ustce Muzeum Chleba w Ustce
Warto zobaczyć prywatne Muzeum Chleba, działające na poddaszu starej piekarni Brzósków. Poza urządzeniami do wyrabiania ciasta i gofrownicą można tu zobaczyć np. automat do sprzedaży słodyczy z okresu międzywojennego.
Latarnia morska w Ustce Latarnia morska w Ustce
Wzniesiona w 1892 r. ustecka latarnia morska nie jest zbyt wysoka – mierzy 19,5 m – ale jej światło widoczne jest z odległości aż 33 m. Pod względem architektonicznym latarnia jest dość nietypowa – sprawia raczej wrażenie neogotyckiej budowli sakralnej z wieżą. Na górze latarni, która bez szwanku wyszła z obu wojen światowych znajduje się galeria widokowa.