Wycieczka Doliną Narwi na spotkanie historii i przyrody

Wycieczka "Doliną Narwi na spotkanie historii i przyrody "

liczba atrakcji: 8
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków, bliżej natury
autor: Justyna
data dodania wycieczki: 2011-05-11 15:49:35

Ocena: 5

Opis:
Jednodniowa wycieczka na zachód od stolicy Podlasia, to odkrywanie bogatej historii tych ziem i śladów jej kultury materialnej, a zarazem szansa na bardzo bliski kontakt z niemal nieskażoną naturą doliny Narwi.

 
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
Na miłośników dekoracji wnętrz czekają krzesła, stoły, lustra, obrazy, zegary, świeczniki i dywany z XVIII i XIX w., zgromadzone w znajdującym się w choroszczańskim pałacu Muzeum Wnętrz Pałacowych. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się jednak tylko dwie płyty kominkowe.
Zespół klasztorny dominikanów w Choroszczy Zespół klasztorny dominikanów w Choroszczy
Zespół klasztorny dominikanów powstał w poł. XVII w., obecny, późnobarokowy pochodzi z lat 1753-1756 (fundacja J.K. Branickiego). We wnętrzu kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana, przebudowanym po pożarze w 1938 r., oglądać można polichromie prof. Wiktora Zina oraz trumnę-relikwiarz z rzeźbą kryjącą szkielet św. Kandyda, rzymskiego męczennika z II w. Wiąże się z nim legenda mówiąca, że gdy palec uniesionej dłoni świętego dotknie wieka szklanej trumny, nastąpi koniec świata.
Synagoga w Tykocinie Synagoga w Tykocinie
Pamiątką żydowskich tradycji Tykocina są XVII-wieczna synagoga i dom talmudyczny, mieszczące obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej. W synagodze można obejrzeć m.in. jej wnętrze z bimą, ozdobną szafą ołtarzową i świecznikami, kolekcję judaików, salę modlitewną czy pokój rabina.
Rynek (Plac Czarnieckiego) w Tykocinie Rynek (Plac Czarnieckiego) w Tykocinie
Barokowy charakter tykociński rynek zawdzięcza Branickim. Stoją tu: jeden z najstarszych świeckich pomników w Polsce (z lat 1761-1763), ukazujący hetmana Stefana Czarnieckiego ze złotą buławą w dłoni (J.K. Branicki był prawnukiem bohatera lat „potopu” szwedzkiego) oraz monument z orłem zrywającym się do lotu, upamiętniający ustanowienie w Tykocinie w 1705 r. Orderu Orła Białego.
kościół Świętej Trójcy w Tykocinie kościół Świętej Trójcy w Tykocinie
Charakterystyczny tykociński kościół Świętej Trójcy z XVIII w. zadziwia bogatym barokowym i rokokowym wnętrzem oraz fasadą powstałą z połączenia dwóch dzwonnic i bryły kościoła półkolistymi arkadami.
zamek w Tykocinie zamek w Tykocinie
W XV w. w Tykocinie powstał zamek, który - po bezpotomnej śmierci ostatniego z Gasztołdów - Zygmunt August przejął wraz z miastem i przebudował w stylu renesansowym. Zdobycie zamku którego zdobycie przez Pawła Sapiehę opisał Henryk Sienkiewicz w „Potopie”. Na początku XVII w. była to ufortyfikowana twierdza i główny arsenał koronny. Została najpierw częściowo wysadzona przez Szwedów, a następnie rozebrana. Obecnie jest stopniowo odbudowywana przez białostockiego biznesmena. Z roku na rok prezentuje...
Europejska Wioska Bociania w Pentowie Europejska Wioska Bociania w Pentowie
Podlaskie Pentowo od 2001 r. szczyci się prestiżowym tytułem Europejskiej Wioski Bocianiej, przyznawanym przez organizację proekologiczną Euronatur. 10 lat wcześniej bociany upodobały sobie szczyty tutejszych drzew, połamanych przez wichurę, oraz dachy i słupy. W bezpiecznym osiedlaniu się bocianów pomogło Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które zbudowało ponad 20 platform do tworzenia gniazd. Wkrótce powstały również obserwacyjne platformy dla turystów, skąd można zajrzeć do wnętrza...
Ostoja Żubra w Kiermusach Ostoja Żubra w Kiermusach
W Ostoi Żubra w Kiermusach, powstałej pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, niewątpliwymi atrakcjami nie tylko dla najmłodszych są stado żubrów oraz daniele albinosy, owce wrzosówki i osiołek Jożin.