Wycieczka Dolnośląska Jerozolima, Szosa Stu Zakrętów i nieziemskie formy skalne Gór Stołowych

Wycieczka "Dolnośląska Jerozolima, Szosa Stu Zakrętów i nieziemskie formy skalne Gór Stołowych"

liczba atrakcji: 7
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków, bliżej natury
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 10:25:23

Ocena: 0

Opis:
Podczas eksploracji zachodniej części powiatu kłodzkiego odwiedzić można największe uzdrowisko tej części Sudetów – Polanicę-Zdrój, doświadczyć magii niepowtarzalnego miejsca jakim są Wambierzyce i zachwycić się fantazyjnymi formami skalnymi Gór Stołowych podczas zdobywania Szczelińca Wielkiego.

 
Uzdrowisko Polanica-Zdrój Uzdrowisko Polanica-Zdrój
JPolanica-Zdrój położona nad Bystrzycą Dusznicką jest najmłodszym, ale też największym i najnowocześniejszym uzdrowiskiem ziemi kłodzkiej. Podstawą lecznictwa uzdrowiskowego są tu szczawy wodorowęglanowo-wapniowe. Woda jednego z ujęć jest butelkowana i sprzedawana w całym kraju. Leczy się tu choroby układu krążenia, nieżyty górnych dróg oddechowych, choroby przewodu pokarmowego oraz choroby kobiece. Spośród zabytkowych domów mieszkalnych, pensjonatów i obiektów sanatoryjnych na uwagę zasługuje...
bazylika w Wambierzycach bazylika w Wambierzycach
Tradycje pielgrzymkowe Wambierzyc sięgają średniowiecza. W latach 1715–1717 wzniesiono tu imponującą bazylikę, której założenie nawiązuje do biblijnej świątyni Salomona w Jerozolimie. Jest to jeden z najcenniejszych barokowych kościołów w Polsce. Ma plan elipsy, a prowadzą doń monumentalne schody. Co ciekawe, nie wiadomo dokładnie, kto go zaprojektował. Podejrzewa się o to słynnych braci Dientzenhoferów, którzy są autorami licznych obiektów sakralnych w sąsiednich Czechach. Wnętrze ma barokowe wyposażenie...
Szopka w Wambierzycach Szopka w Wambierzycach
Bardzo znaną atrakcją Wambierzyc jest ruchoma szopka. Wykonał ją miejscowy ślusarz, Longinus Wittig, chcąc po śmierci żony rozweselić syna. Praca zajęła mu 28 lat – w tym czasie stworzył około 800 figurek, w tym 300 ruchomych. Obok scen religijnych przedstawił też obrazki z życia codziennego. Ponieważ przed przyjazdem do Wambierzyc pracował on w kopalni w Nowej Rudzie, stworzył pionowy przekrój kopalni węgla.
zamek w Ratnie Dolnym zamek w Ratnie Dolnym
Atrakcją Ratna Dolnego jest gotycki zamek z połowy XIV w., przebudowany w XVI w. na renesansową rezydencję, a mniej więcej 100 lat później przekształcony w stylu barokowym. Opuszczony został w latach 70. XX w. i od tego czasu zaczął popadać w ruinę, do czego przyczynił się również pożar dachów w 1998 r. Dziś jest własnością prywatną.
kościół św. Doroty w Radkowie kościół św. Doroty w Radkowie
W Radkowie warto zobaczyć XVIII-wieczny kościół św. Doroty z bogatym wyposażeniem barokowym oraz polichromią ścienną przedstawiającą m.in. św. św. Piotra i Pawła.
Szosa Stu Zakrętów Szosa Stu Zakrętów
W latach 30. zeszłego wieku obszar gór przecięła droga o karkołomnym przebiegu – Szosa Stu Zakrętów. Trasa ta polecana jest tylko doświadczonym kierowcom. W wielu miejscach wąską jezdnię ograniczają piaskowcowe filary i strome urwiska. W okolicach Radkowa z szosą sąsiaduje czynny kamieniołom. W czasie prowadzenia w nim prac kilkusetmetrowy fragment drogi bywa zamykany dla ruchu samochodowego, ze względu na niebezpieczeństwo obrywów skalnych i spadających głazów.
Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki
Najlepszym miejscem widokowym w Górach Stołowych jest Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt pasma (919 m n.p.m.). Wierzchołek, z oddali wyglądający na płaski, w rzeczywistości okazuje się labiryntem skalnym nie mniej skomplikowanym od Błędnych Skał. Głazy mają niesamowite kształty, a ludzie nadali im rozmaite fantazyjne nazwy: Wielbłąd, Świątynia Indyjska, Mamut czy też Tron Liczyrzepy. Z kilku miejsc roztaczają się wspaniałe widoki, obejmujące także Karkonosze. Na szczycie działa schronisko. Najłatwiej...