Wycieczka Dzień Muzeów w Warszawie

Wycieczka "Dzień Muzeów w Warszawie "

liczba atrakcji: 6
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków, muzealia
autor: Justyna
data dodania wycieczki: 2011-05-17 15:42:16

Ocena: 0

Opis:
W stolicy na gości czeka około 60 placówek muzealnych. Są wśród szacowne instytucje, których dokładne zwiedzenie zająć może wiele godzin i prywatne kameralne kolekcje. Proponowana wycieczka to wizyta w sześciu placówkach – dwóch zupełnie nowych (otwartych w 2011 r.), jednej poddanej w ostatnim czasie liftingowi i pozostałych, mniej znanych niż na to zasługują.

 
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Pałac Gnińskich, znany także jako Ordynacki lub zamek Ostrogskich, to powojenna rekonstrukcja barokowej rezydencji z 1681 r. projektu Tylmana z Gameren. Według legendy w jego podziemiach mieszkała królewna zaklęta w Złotą Kaczkę. Dziś mieści się tu Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i muzeum kompozytora, a w nim m.in. rękopisy, listy, pamiątkowe druki, portrety, książki, nuty i płyty z nagraniami. Czasami w muzeum odbywają się koncerty chopinowskie. Ostatnio muzeum przeszło generalny remont i obecnie...
Muzeum Nurkowania w Warszawie Muzeum Nurkowania w Warszawie
Otwarte w lutym 2011 r., Muzeum Nurkowania (przy Warszawskim Klubie Płetwonurków) przybliża kwestie nurkowania przede wszystkim w aspekcie historycznym. W zbiorach placówki znalazły się zabytkowe sprzęty używane przez nurków: maski, płetwy, ciężarki, aparaty tlenowe, piersiowe tabliczki identyfikacyjne, a także dokumenty, wycinki z prasy przedwojennej, stare fotografie.
Muzeum Erotyki w Warszawie Muzeum Erotyki w Warszawie
Działające również od lutego 2011 r. Muzeum Erotyki to pierwsza w kraju placówka ukazująca miejsce erotyki w kulturach i cywilizacjach różnych zakątków świata. W swych zbiorach posiada około 2000 eksponatów – zwiedzający oglądać mogą m.in. porcelanę chińską, dzieła afrykańskiej sztuki ludowej, ceramikę Indian Ameryki Południowej, obrazy wotywne z Tybetu. Muzeum przeznaczone jest tylko dla osób pełnoletnich.
Muzeum Teatralne w Warszawie Muzeum Teatralne w Warszawie
Muzeu Teatralne powołano do życia w 1957 r. Jego przeogromne zbiory obejmują m.in. kostiumy i rekwizyty sceniczne, plakaty, rękopisy, programy teatralne czy starodruki.
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie
Przy ul. Koziej w Warszawie znajduje się pawilon ogrodowy, zajmowany przez legendarne Muzeum Karykatury. W jego zbiorach znajduje się niemal 20 00 prac, autorstwa m.in. Szymona Kobylińskiego, Zbigniewa Lengrena, Eryka Lipińskiego, Edwarda Lutczyna, Andrzeja Mleczki i Henryka Sawki.
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Muzeum Azji i Pacyfiku założono w 1973 r. Jako jedyna placówka w Polsce skupia się wyłącznie na tych regionach świata. Nie ma stałej ekspozycji - bogactwo zbiorów i skromna przestrze wymuszają organizowanie tu wystaw czasowych.