Wycieczka Luksus książęcych apartamentów, Zagroda Żubrów, tyrolski pałacyk myśliwski i skrawek Afryki na Górnym Śląsku

Wycieczka "Luksus książęcych apartamentów, Zagroda Żubrów, tyrolski pałacyk myśliwski i skrawek Afryki na Górnym Śląsku"

liczba atrakcji: 8
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 12:16:41

Ocena: 5

Opis:
Zamek w Pszczynie, dawna własność książąt von Pless, jest być może najlepiej zachowaną w kraju rezydencją przełomu XIX-XX w. Należący do tego samego rodu pałacyk myśliwski w gęstych Lasach Kobiórskich ujmuje pięknem i bezpretensjonalnością, a nieodległe Żory zapraszają do wizyty w jedynym na Górnym Śląsku kościele halowym i spotkania z Afryką w miejscowym muzeum.

 
Zamek książąt von Pless w Pszczynie Zamek książąt von Pless w Pszczynie
W 1178 r. Pszczyna znalazła się pod panowaniem księcia opolsko-raciborskiego Mieszka Plątonogiego. Pomyślny rozwój Pszczyny w następnych wiekach miał związek z przebiegającym przez miasto szlakiem handlowym z Krakowa na południe Europy. Od połowy XVI w. miasto należało do śląskiej rodziny magnackiej Promnitzów, następnie do książąt Anhalt-Köthen-Pless, a od 1847 r. Hochbergów von Pless. Siedziba arystokratów ulegała wielu przebudowom. Znany nam dziś neobarokowy kostium to efekt przebudowy...
Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie
Części parku zamkowego w Pszczynie jest Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej, założony w 1975 r. Na obszarze 2 ha oglądać można pochodzące głównie z XIX w. obiekty charakterystyczne dla ludowego budownictwa okolic Pszczyny. Są u m.in. chałupa (1831 r.), spichlerz z Rudołtowic (XVIII w.), masztalnia z 1799 r., młyn wodny, stodoła.
Zagroda Żubrów w Pszczynie Zagroda Żubrów w Pszczynie
Dawny park zamkowy stał się domem dla ...stada żubrów. Wielkie ssaki sprowadzone zostały do Pszczyny już w 1865 r. Były one atrakcją polowań, na które do książęcej pary zjeżdżali monarchowie – członkowie pruskiej rodziny panującej i car Rosji Aleksander II. Zagroda, a w zasadzie dwie zagrody żubrze zajmują obszar 10 ha. Poza „królem puszczy” mieszkają tu daniele, muflony, jelenie i sarny. Co ciekawe, gdy w 1919 r. w Białowieży zabrakło żubrów, populację tych zwierząt na Podlasiu udało się...
Rynek i ratusz w Pszczynie Rynek i ratusz w Pszczynie
Kompleks zamkowy, a w praktyce nawet nawet sam zamek przylega do zadbanego pszczyńskiego rynku. Zabudowują go kamieniczki z XVIII-XIX w. W rynku położony jest też barokowy ratusz, wybudowany w 1658 r. i przekomponowany w okresie międzywojennym w stylu neorenesansowym.
Kościół ewangelicki w Pszczynie Kościół ewangelicki w Pszczynie
W rynku stoi także najcenniejsza świątynia miasta – kościół luterański. Wzniesiony w został w latach 1744-1746 (fundacja Erdmanna Promnitza) i zastąpiony – po pożarze w 1905 r. – budowlą w stylu neobarokowym. Przebudowany kościół wydaje się bardziej przypominać pałac, z ryzalitami dachem mansardowym, niż budowlę sakralną.
Pałacyk myśliwski w Promnicach Pałacyk myśliwski w Promnicach
Na terenie Lasów Pszczyńskich, nad jeziorem Paprocańskim w latach 1760-1766 wybudowany został dwór myśliwski von Promnitzów, od których nazwiska wzięła się nazwa tego miejsca – Promnice. Obecna budowla, projekt Olivera Pavelta, pochodzi z 1861 r., a w zasadzie 1868 r., gdyż pierwszy budynek wkrótce po wybudowaniu spłonął. Pałacyk myśliwski łączy tradycje budownictwa szwajcarskiego z angielskim neogotykiem. Trzykondygnacyjny gmach o nietypowej dla pałaców bryle składa się z dwóch przenikających...
Rynek kościół św. Filipa i św. Jakuba w Żorach Rynek kościół św. Filipa i św. Jakuba w Żorach
Z Promnic udać się można Lasami Kobiórskimi do Żor. To stare śląskie miasto założone w XIII w. (prawa miejskie od 1272 r.) zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Na pełnym zieleni żorskim rynku oglądać można zachowane kamieniczki pochodzące z XVII-XIX w. , a w jego bezpośrednim sąsiedztwie stoi najcenniejszy zabytek miasta – kościół św. Filipa i św. Jakuba. Świątynia została wzniesiona w XVI w. i odbudowana po zniszczeniach z 1945 r. Jest to jedyny na Górnym Śląsku kościół halowy, o...
Muzeum Miejskie w Żorach Muzeum Miejskie w Żorach
Wycieczkę zakończyć można w żorskim Muzeum Miejskim. Posiada ono w swych zbiorach pamiątki dotyczące historii miasta od XIII w. po współczesność (makiety, dokumenty, ceramikę z XV-XVI w, pamiątki związane z walką o polskość tego skrawka Śląska), eksponaty etnograficzne (ekspozycja pt. Wnętrze śląskiej izby) oraz kolekcję dotyczącą... Czarnego Lądu, a zwłaszcza zachodnioafrykańskich ludów Somba i Dogon – są tu stroje, liczne rzeźby, narzędzia, ceramika, instrumenty muzyczne.