Wycieczka Mazury dla nieżeglujących

Wycieczka "Mazury dla nieżeglujących"

liczba atrakcji: 15
czas zwiedzania: czterodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków
autor: mnf
data dodania wycieczki: 2011-08-23 15:51:57

Ocena: 0

Opis:
Nie każdy może żeglować, nie każdy lubi porywające fale wielkich jezior, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy pozwiedzał najsłynniejsze mazurskie miasta. Jako punkt wypadowy wycieczki proponujemy miasto Ryn. Łatwo z niego można dojechać do okolicznych miast bez konieczności zmiany miejsca noclegu. Przez trzy kolejne dni można odwiedzić - oczywiście w dowolnej kolejności - Mikołajki, Giżycko oraz Mrągowo i Kosewo. W każdym z nim można łyknąć odrobinę żeglarskiej atmosfery oraz pozwiedzać odrobinę.

 
Ryn Ryn
Ryn to niewielkie miasteczko wśród jezior. Krzyżacki zamek, według badań archeologicznych, zaczęto budować w XIV w. W gmachu, któremu kilka lat temu przywrócono dawny blask, znajdują się teraz elegancki hotel z niezwykłym basenem w piwnicach i restauracja. Po remoncie wyeksponowano oryginalne fragmenty warowni. Część zamku udostępniona jest do zwiedzania z przewodnikiem, który oprowadza po dwóch skrzydłach. Duże wrażenie robi zadaszony dziedziniec ze średniowiecznymi eksponatami, ukrytymi w podłodze...
zamek w Rynie zamek w Rynie
Krzyżacki zamek w Rynie, według badań archeologicznych, zaczęto budować w XIV w. Kilka lat temu przywrócono mudawny blask i znajdują się w nim teraz elegancki hotel z niezwykłym basenem w piwnicach oraz restauracja. Po remoncie wyeksponowano oryginalne fragmenty warowni. Część zamku udostępniona jest do zwiedzania z przewodnikiem, który oprowadza po dwóch skrzydłach. Duże wrażenie robi zadaszony dziedziniec ze średniowiecznymi eksponatami, ukrytymi w podłodze pod pancernymi szybami.
Giżycko Giżycko
W Giżycku najciekawszym zabytkiem jest twierdza Boyen, zbudowana w połowie XIX w. i będąca wówczas istotnym elementem obrony Prus Wschodnich. Kształtem przypomina sześcioramienną gwiazdę (gdzie każde ramię to bastion), zbudowaną z czerwonej cegły i głazów, otoczoną dodatkowo wałem ziemnym. Wysoki na 5 m mur ciągnie się na długości ponad 2 km, a wejść strzegą bramyj. Twierdza jest dobrze zachowana, a w jej wnętrzach mieszczą się: muzea (twierdzy oraz mazurskiej fauny i flory), schronisko młodzieżowe...
twierdza Boyen w Giżycku twierdza Boyen w Giżycku
W Giżycku najciekawszym zabytkiem jest twierdza Boyen, zbudowana w połowie XIX w. i będąca wówczas istotnym elementem obrony Prus Wschodnich. Kształtem przypomina sześcioramienną gwiazdę (gdzie każde ramię to bastion), zbudowaną z czerwonej cegły i głazów, otoczoną dodatkowo wałem ziemnym. Wysoki na 5 m mur ciągnie się na długości ponad 2 km, a wejść strzegą bramy. Najważniejsza z nich, Giżycka, ma neogotycki charakter. Nawet dziś całość robi wrażenie miejsca trudnego do zdobycia, co zresztą udowodniono...
Wieża ciśnień w Giżycku Wieża ciśnień w Giżycku
Atrakcją Giżycka jest wieża ciśnień z 1900 r., która służyła miejskim wodociągom przez 97 lat. Dziś na jej najwyższej kondygnacji znajdują się kawiarnia i muzeum. Zamontowano także lunety, dzięki którym można oglądać okolicę.
most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku
Aby ułatwić komunikację między Giżyckiem a twierdzą Boyen, w 2. połowie XIX w. zbudowano most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Waży on ponad 100 ton, ale dzięki sprytnym rozwiązaniom technicznym może go obsługiwać jedna osoba. Działa on do dziś.
Mikołajki Mikołajki
Pierwsza wzmianka o Mikołajkach, nazywanych letnią stolicą Polski, pojawiła się w połowie XV w. – wtedy była to wieś, dostarczająca ryb zakonowi krzyżackiemu. Popularność zyskała w latach 20. XX w. Warto zajrzeć do Muzeum Reformacji Polskiej, mieszczącego się przy parafi i ewangelicko-augsburskiej. Można w nim zobaczyć tłumaczenia ważnych dla tego wyznania ksiąg, a także zdjęcia dokumentujące historię parafi i i Mikołajek. W mieście działa Malajkino, założone przez pochodzącego z Mikołajek Wojciecha...
Malajkino w Mikołajkach Malajkino w Mikołajkach
W Mikołajkach działa Malajkino, założone przez pochodzącego z Mikołajek Wojciecha Malajkata. Kompleks obejmuje kino "Wojtek" (otwarte latem) oraz hotel i restaurację (funkcjonujące cały rok). Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać znanych aktorów.
Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach
W Mikołajkach warto zajrzeć do Muzeum Reformacji Polskiej, mieszczącego się przy parafii ewangelicko-augsburskiej. Można w nim zobaczyć tłumaczenia ważnych dla tego wyznania ksiąg, a także zdjęcia dokumentujące historię parafi i i Mikołajek.
Mrągowo Mrągowo
Mrągowo przyciąga przede wszystkim walorami przyrodniczymi (to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych) i znanymi w całym kraju imprezami kulturalnymi, takimi jak Piknik Country czy Festiwal Kultury Kresowej. Zadbano tu też o miłośników sportów zimowych – na Górze Czterech Wiatrów działa wyciąg narciarski. Są również cztery dośnieżane trasy zjazdowe i snowpark. To jedno z niewielu miejsc, gdzie można szaleć na stoku z dala od gór. Nastrój Pikniku Country przez cały rok można poczuć w Western...
Western City Mrongoville w Mrągowie Western City Mrongoville w Mrągowie
Nastrój Pikniku Country - znanej mrągowskiej imprezy - przez cały rok można poczuć w Western City Mrongoville. Można w nim przenieść się w czasy Dzikiego Zachodu: szukać złota, rzucać lassem lub skorzystać z oferty baru.
Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie
W Mrągowie zadbano o miłośników sportów zimowych – na Górze Czterech Wiatrów działa wyciąg narciarski. Są również cztery dośnieżane trasy zjazdowe i snowpark. To jedno z niewielu miejsc, gdzie można szaleć na stoku z dala od gór.
Western City Mrongoville w Mrągowie Western City Mrongoville w Mrągowie
Nastrój Pikniku Country - znanej mrągowskiej imprezy - przez cały rok można poczuć w Western City Mrongoville. Można w nim przenieść się w czasy Dzikiego Zachodu: szukać złota, rzucać lassem lub skorzystać z oferty baru.
Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie
W Mrągowie zadbano o miłośników sportów zimowych – na Górze Czterech Wiatrów działa wyciąg narciarski. Są również cztery dośnieżane trasy zjazdowe i snowpark. To jedno z niewielu miejsc, gdzie można szaleć na stoku z dala od gór.
stacja badawcza PAN w Kosewie stacja badawcza PAN w Kosewie
Fermę jeleniowatych w Kosewie prowadzi Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN nad jeziorem Kuc. Na obszarze ok. 200 ha w warunkach zbliżonych do naturalnych – na dużych wybiegach - żyje tu kilkaset zwierząt: jeleni, danieli i łosi, a także rzadkich muflonów, koników polskich czy koni Przewalskiego. Można je oglądać i fotografować podczas kilkukilometrowego spaceru z przewodnikiem.