Wycieczka Najwyższa nawa kościelna w kraju, mroczna historia Baszty Czerwone Morze i Bajkowy Las – wizyta na ziemi stargardzkiej

Wycieczka "Najwyższa nawa kościelna w kraju, mroczna historia Baszty Czerwone Morze i Bajkowy Las – wizyta na ziemi stargardzkiej"

liczba atrakcji: 10
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków, bliżej natury
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 11:42:56

Ocena: 3.3

Opis:
Wizyta z Stargardzie i Gryfinie – wiekowych miastach na Pomorzu Zachodnim to okazja do zobaczenia imponujących średniowiecznych budowli (np. najwyższej w kraju nawy kościelnej i najwyższej miejskiej baszty), mrocznego opactwa, urokliwego ogrodu dendrologicznego oraz niezwykłego Krzywego Lasu z wygiętymi jak żagiel pniami 400 sosen.

 
kolegiata NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim kolegiata NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim
Monumentalna gotycka kolegiata NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim (długość 77 m, szerokość 37 m), wzniesiona przez Heinricha Brunsberga, jest najwyżej (32,5 m) sklepionym kościołem w Polsce. Nad świątynią dominuje 85-metrowa wieża. Od północy przylega do niej kaplica mariacka. Liczne elementy dekoracyjne tworzą architektoniczne bogactwo. Kolegiata jest trójnawową bazyliką, jej nawa główna ma sklepienie gwiaździste, a nawy boczne - sklepienia krzyżowo-żebrowe. W kaplicy Trzech Króli i...
Muzeum Miejskie w Stargardzie Szczecińskim Muzeum Miejskie w Stargardzie Szczecińskim
Muzeum Miejskie w Stargardzie ukazuje przede wszystkim powojenną historię miasta i dzieje tutejszego klasztoru. Filią muzeum jest gotycka, ceglana basteja przy Bramie Tkaczy. Zgromadzono tu zbiory militariów.
ratusz w Stargardzie Szczecińskim ratusz w Stargardzie Szczecińskim
Warto zwrócić uwagę na wspaniały, późnogotycki szczyt ratusza, dekorowany maswerkami sieciowymi. Jego wschodni szczyt ma charakter barokowy.
kościół św. Jana w Stargardzie Szczecińskim kościół św. Jana w Stargardzie Szczecińskim
Gotycki kościół św. Jana z wysoką, 99-metrową wieżą dekorowaną blendami, wzniesiony został przez joannitów. W trójnawowej hali nawa główna ma sklepienie gwiaździste, nawy boczne krzyżowo-żebrowe, a kaplice otaczające wieńcem prezbiterium sklepione są kryształowo. W prezbiterium przyciągają wzrok maszkarony. Z bogatego niegdyś gotyckiego wyposażenia zachowały się jedynie siedziska stalli.
obwarowania miejskie w Stargardzie Szczecińskim obwarowania miejskie w Stargardzie Szczecińskim
Z 2260 m obwarowań miejskich, stanowiących niegdyś najpotężniejszy system na Pomorzu Zachodnim, zachowało się 1040 m, w tym bramy Pyrzycka, Wałowa i Młyńska (Portowa), baszty Czerwone Morze, Tkaczy (Lodowa) i Białogłówka oraz Basteja i Arsenał. Unikatem w skali kraju jest gotycka Brama Młyńska, zwana też Portową, Wodną lub Rzeczną, w formie dwóch wież połączonych budowlą z przejazdem nad nurtem Iny, którego strzegła brama. Baszta Czerwone Morze jest najwyższą (34 m) basztą miejską w Polsce, a jej...
zespół klasztorny cystersów w Kołbaczu zespół klasztorny cystersów w Kołbaczu
Jednym z najcenniejszych zabytków na Pomorzu Zachodnim jest zespół klasztorny w Kołbaczu, składający się ze wzniesionego w stylach romańskim i gotyckim kościoła, w którego zachodniej fasadzie wzrok przykuwają ozdobna rozeta gotyckiego Domu Konwersów, będącego pozostałością zachodniego skrzydła klasztoru, ceglanego Domu Opata (dziś biblioteki) i ceglanej baszty więziennej. Dzisiejsza świątynia obejmuje jedynie dawne prezbiterium i transept, natomiast nawę przystosowano do celów wystawienniczych.
Ogród dendrologiczny w Glinnej Ogród dendrologiczny w Glinnej
Atrakcją położonej w Puszczy Bukowej Glinnej jest ogród dendrologiczny. Założony w 1823 r., zajmuje powierzchnię 3,8 ha. Rośnie tu około 230 gatunków drzew i krzewów z różnych stron świata, w tym obumarły mamutowiec olbrzymi, jodła olbrzymia i szlachetna, kasztany jadalne, platany klonolistne, aż 24 gatunki klonów i dziesięć gatunków magnolii, a także ostrokrzewy. Ciekawostką jest kielichowiec chiński – gatunek odkryty w Chinach dopiero w 1963 r.
Krzywy Las Krzywy Las
W rezerwacie Krzywy Las (o powierzchni 1,7 ha) rośnie około 400 zdeformowanych sosen – 30–40 cm nad ziemią pnie drzew wyginają się pod kątem prostym, po czym, tworząc łuk, ponownie kierują się ku górze. Wysokość drzew sięga 12 m, ich wiek szacuje się na około 80 lat. Istnieje kilka teorii wyjaśniających ich tak dziwny kształt, ale w zasadzie panuje zgodność co do tego, że jest to skutek działalności ludzkiej. Jedna z teorii głosi, iż drzewa wyhodowano dla potrzeb warsztatów meblarskich.
kościół Narodzenia NMP w Gryfinie kościół Narodzenia NMP w Gryfinie
WGryfinie warto poświęcić czas na obejrzenie romańsko-gotyckiego kościoła Narodzenia NMP, niegdyś św. Mikołaja. Jest to trójnawowa hala nakryta sklepieniem gwiaździstym, z transeptem, wzniesiona w XIII w. na planie krzyża greckiego.
mury obronne w Gryfinie mury obronne w Gryfinie
W Gryfinie zachowało się także kilka odcinków murów obronnych, największy o długości 70 m i wysokości 4 m (pierwotnie mury miały 6 m). W ciągu murów znajduje się 15-metrowa gotycka Brama Bańska, w dolnej partii zbudowana z kamienia, wyżej – ceglana. Przejazd bramny zakończony jest ostrołukowo.