Wycieczka Od Międzyrzecza po Łagów – na powierzchni i pod ziemią

Wycieczka "Od Międzyrzecza po Łagów – na powierzchni i pod ziemią"

liczba atrakcji: 7
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków, dla miłośników techniki
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 12:34:06

Ocena: 0

Opis:
Okolice Międzyrzecza i Łagowa to rejon pogranicza. Świadczą o tym zachowane zabytki – zarówno kazimierzowski zamek, który strzegł zachodnich rubieży Królestwa Polskiego, jak i gigantyczny XX-wieczny zespół fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Atutem tych terenów jest ponadto uroda krajobrazu obfitującego w bujne lasy i ukryte wśród zieleni piękne jeziora polodowcowe.

 
zamek w Międzyrzeczu zamek w Międzyrzeczu
Położony w widłach rzek Obry i Paklicy, zamek królewski w Międzyrzeczu został ufundowany w połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego w miejscu piastowskiej strażnicy. Zburzony w 1520 r., odbudowany i ponownie zniszczony w XVII w. przez Szwedów, pozostaje dziś zabezpieczoną ruiną z rezerwatem archeologicznym. Najlepiej zachowanymi elementami zamku są dwie potężne basteje artyleryjskie z otworami strzelniczymi. Wewnątrz jednej z nich oglądać można fragmenty konstrukcji wału z czasów Bolesława...
ratusz w Międzyrzeczu ratusz w Międzyrzeczu
XVI-wieczny dwukondygnacyjny ratusz w Międzyrzeczu w obecnej formie jest efektem przebudowy, dokonanej w 1813 r. w stylu klasycystycznym. Na niskiej wieży zwieńczonej hełmem w kształcie wydłużonego pąka kwiatu zachował się liczący około 200 lat polski orzeł.
Pętla Boryszyńska EKO–FORT Lubrza w Boryszynie Pętla Boryszyńska EKO–FORT Lubrza w Boryszynie
Imponującym obiektem w Boryszynie jest tzw. Pętla Boryszyńska – wznoszony od 1933 r. system schronów, bunkrów i pomieszczeń o przeznaczeniu gospodarczym, stanowiący część Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Obiekty są udostępnione dla zwiedzających, którzy mogą wybrać między dwiema trasami (1,5 h i 2,5 h; początek znajduje się przy pancerwerku 778; zwiedzanie tylko z przewodnikiem). Na odbywający się co roku w maju Zlot Miłośników Fortyfikacji do Boryszewa przybywa nawet 20 000 gości.
kościół NMP w Boryszynie kościół NMP w Boryszynie
Najcenniejszym zabytkiem Boryszyna jest drewniany (o konstrukcji zrębowej) kościół NMP z 1618 r. z nieco młodszą (z 1690 r.), strzelistą wieżą. Warto zwrócić uwagę na jego XVII-wieczny wystrój z malowidłami ściennymi w stylu ludowego baroku.
zamek Joannitów w Łagowie zamek Joannitów w Łagowie
W Łagowie koniecznie trzeba odwiedzić wzniesiony na planie czworoboku zamek Joannitów, który stanowił siedzibę ich istniejącej od 1350 do 1810 r. komandorii. Gotycka, XIV-wieczna budowla była powiększana w XVI, XVII w. i - ostatecznie - w XIX w. Cztery barokowe, piętrowe skrzydła tworzą zamknięty czworobok z dziedzińcem. Obecnie w zamku mieści się muzeum, hotel i restauracja. Warto wspiąć się na zamkową wieżę, kwadratową u podstawy, wyżej cylindryczną (35 m), z której rozpościera się widok na okolice...
kościół św. Jana Chrzciciela w Łagowie kościół św. Jana Chrzciciela w Łagowie
U podnóża zamku w Łagowie znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela, w obecnej formie neoklasyczny - z 1887 r. Pozostałością poprzednich świątyń są m.in. XVI-wieczne tablice nagrobne komandora joannitów, Andreasa von Schleibena, oraz jego syna. Warto zwrócić uwagę na zachowane w dość dobrym stanie dwa odcinki późnogotyckich murów obronnych (XV–XVI w.) z dwiema bramami: Polską (zwaną też Poznańską) – ceglaną, znajdującą się od strony południowej, oraz Marchijską (zwaną Niemiecką) – przysadzistą,...
mury obronne w Łagowie mury obronne w Łagowie
W Łagowie warto zwrócić uwagę na zachowane w dość dobrym stanie dwa odcinki późnogotyckich murów obronnych (XV–XVI w.), z dwiema bramami: Polską (zwaną też Poznańską) – ceglaną, znajdującą się od strony południowej, oraz Marchijską (zwaną Niemiecką) – przysadzistą, częściowo o konstrukcji szachulcowej (od południowego zachodu).