Wycieczka Pod niebem Olsztyna – ceglany gotyk i skrawek Wszechświata

Wycieczka "Pod niebem Olsztyna – ceglany gotyk i skrawek Wszechświata"

liczba atrakcji: 7
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków, dla miłośników techniki
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-31 11:41:09

Ocena: 5

Opis:
Olsztyn, 175-tysięczna stolica województwa warmińsko-mazurskiego należy do najpiękniejszych miast północnej Polski. Wycieczka proponuje niespieszne poznanie atrakcji starego miasta, a także rzut oka na ...naszą galaktykę w słynnym olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

 
Zamek biskupów warmińskich w Olsztynie Zamek biskupów warmińskich w Olsztynie
Początek miastu dał gród nad Łyną założony na początku XIV w., a już w 1353 r. Olsztyn stał się – z nadania kapituły warmińskiej – miastem. Zamek tejże kapituły, wzniesiony w latach 1346-1353, pozostaje do dziś najcenniejszym zabytkiem Olsztyna. Po rozbudowie w XV stuleciu jest czworoboczną budowlą z 40-metrową cylindryczną wieżą (początek XVI w.) w południowo-zachodnim narożu. Gmach zachował oryginalne cechy stylu gotyckiego, wzbogacone elementami barokowymi (zwłaszcza we wnętrzach). Na ścianie...
Ławeczka Kopernika w Olsztynie Ławeczka Kopernika w Olsztynie
Wśród 115 pomników i tablic umieszczonych w różnych miejscach Olsztyna za najsympatyczniejszy należy uznać współczesną Ławeczkę Kopernika. Każdy może przysiąść się do odpoczywającego na ławce genialnego astronoma, który w dłoni – jak zawsze – trzyma model kuli ziemskiej. Pomnik znajduje się przy zbiegu ulic Zamkowej i Okopowej, w pobliżu zamku i neogotyckiego kościoła luterańskiego.
Wysoka Brama w Olsztynie Wysoka Brama w Olsztynie
Na olsztyńskim Starym Mieście najbardziej godna uwagi jest czterokondygnacyjna Wysoka Brama (zwana także Górną) – część średniowiecznych murów obronnych miasta. Zbudowana z cegły, z charakterystycznymi niewielkimi oknami i przebitym przejściem dla pieszych, stanowi jeden z symboli miasta. W XIX w. pełniła funkcję więzienia, dziś przekształcono ją w hotel.
Stary Ratusz i deptak w Olsztynie Stary Ratusz i deptak w Olsztynie
Olsztyński Stary Ratusz powstał wraz z miastem – już w XIV w., a potem był wielokrotnie przebudowywany. Odbudowany w okresie powojennym i dodatkowo odremontowany na 650-lecie miasta (w 2003 r.) mieści obecnie Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i niewielką galerię. Kilkuskrzydłowy budynek z wieżyczką zachował w najniższych partiach fragmenty pierwotnej, gotyckiej budowli. Na zewnętrznych ścianach ratusza umieszczono zegary słoneczne. Sąsiedztwo ratusza i rynku to zbudowana na nowo po wojnie dzielnica...
bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie
W Olsztynie trzeba zajść do górującej nad miastem bazyliki konkatedralnej św. Jakuba. Wybudowano ją pod koniec XIV w., większe przebudowy przechodziła w XVII i XVIII w. Jej wieża przez wieki wyznaczała dopuszczalną wysokość budynków w Olsztynie. Jej wnętrze zostało zdewastowane w 1807 r. przez zamkniętych w świątyni jeńców rosyjskich, ale zachowały się w nim elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Warto obejrzeć terakotowe głowy u nasady sklepień – to rzadkość na tych terenach.
Nowy Ratusz w Olsztynie Nowy Ratusz w Olsztynie
Na pl. Jana Pawła II (dawnym pl. Wolności), położonym poza starym miastem, wznosi się charakterystyczny gmach Nowego Ratusza. Budynek stanął w latach 1912-1915 w miejscu rozebranego kościoła Świętego Krzyża. Efektowna budowla z wysoką wieloboczną wieżą zegarową nawiązuje do architektury niderlandzkiego manieryzmu. Z ratusza w południe odgrywany jest hejnał Olsztyna – jest nim pieśń „O Warmio moja miła” z muzyką Feliksa Nowowiejskiego, skomponowana w 1920 r. z okazji plebiscytu na Warmii i...
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie
Wizyta w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie może być sporą atrakcją. Planetarium oferuje przede wszystkim projekcje, tłumaczące tajemnice nieba i gwiazd. Są one dostosowane do widzów w różnym wieku. Wieża obserwatorium, dawna wieża ciśnień, jest doskonałym punktem widokowym, z którego warto obejrzeć panoramę miasta. Z zainstalowanych w tym miejscu lunet można obserwować plamy na Słońcu.