Wycieczka Rajskie opactwo, największy pomnik Polski i bogato zdobione luterańskie kościoły

Wycieczka "Rajskie opactwo, największy pomnik Polski i bogato zdobione luterańskie kościoły"

liczba atrakcji: 9
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 09:55:24

Ocena: 0

Opis:
Pogranicze Wielkopolski i dawnej Brandenburgii było niegdyś obszarem przenikania się kultury polskiej i niemieckiej, katolicyzmu i protestantyzmu. Poświadczają o tym, zachowane na tych ziemiach zabytki.

 
Pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie Pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie
Gościkowo, znane niegdyś jako Paradyż, od XIII w. było własnością cystersów. Pochodzący z lat 1234–1287 gotycki kościół Wniebowzięcia NMP i św. Marcina został przebudowany 500 lat później w stylu dojrzałego baroku – z tego okresu pochodzi zewnętrzna szata świątyni z elegancką fasadą o dwu bliźniaczych wieżach. We wnętrzu nie sposób nie zwrócić uwagi na obszerny ołtarz główny z 1739 r. z kopią płótna „Wniebowzięcie NMP” oraz relikwiarzami. W nawie południowej znajdują się pozostałości gotyckiego...
kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie
Gotycki, trzynawowy kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie został wybudowany w ostatnich latach XV w. Kilkadziesiąt lat później dobudowano czwartą nawę, dzięki czemu świątynia jest – co rzadkie – szersza niż dłuższa. Jej interesująca fasada, zdobiona szczytami i wieżyczką, to efekt przebudowy w XIX w. We wnętrzu warto obejrzeć późnogotycki tryptyk św. Anny; ciekawie prezentują się też sklepienia – sieciowe, gwiaździste i kryształowe.
ratusz w Świebodzinie ratusz w Świebodzinie
Gotycki ratusz w Świebodzinie, pochodzący z XVI w., został przebudowany w wieku XIX w. Z tego czasu pochodzi neogotycka wieża zegarowa z blankami. Na parterze i w piwnicach budowli zachowały się sklepienia pierwotnej – gotyckiej – siedziby ojców miasta. Obecnie w ratuszu ma siedzibę Muzeum Regionalne z kolekcją militariów, rzeźby gotyckiej, malarskich wizerunków miasta, malarstwa niemieckiego XX w. oraz numizmatyków.
Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie
Na największą atrakcję miasta wyrósł w ostatnim czasie najwyższy w Polsce pomnik – przedstawiający Chrystusa ze wzniesionymi rękoma. Pomnik odsłonięty został w listopadzie 2010 r. Monstrualnych rozmiarów figura (projekt rzeźbiarza Mirosława Kazimierza Pateckiego) ustawiona została w pobliżu ul. Sulechowskiej, w południowej części miasta. Posąg Chrystusa wraz z koroną mierzy 36 metrów, ustawiona jest na 16,5-metrowym wzniesieniu. Waga całej konstrukcji wynosi 470 ton.
kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie
W centrum Sulechowa, w sąsiedztwie pl. Ratuszowego, wznosi się późnogotycki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV–XVI w. Ceglana, trójnawowa świątynia zwieńczona jest charakterystyczną 58-metrową wieżą, u podstawy kwadratową, wyżej - ośmioboczną. W głównym ołtarzu warto obejrzeć płótno „Zdjęcie Chrystusa z Krzyża” cenionego malarza niemieckiego baroku, Bernharda Rodego. W XVI w. przy kościele istniała pierwsza w mieście biblioteka.
zamek w Sulechowie zamek w Sulechowie
Usytuowany na północnym obrzeżu starówki zamek sulechowski wzniósł w XIV w. książę Henryk III Głogowski. Obecny wygląd obiektu jest w dużej mierze efektem przebudowy, przeprowadzonej w XVIII i XIX w. Z dawnej siedziby książęcej zachowała się XIV-wieczna wieża, zbudowana na planie kwadratu, oraz piwnice. Przylegający do wieży budynek o bogato zdobionym szczycie pochodzi z XVI w.
kościół Nawiedzenia NMP w Klępsku kościół Nawiedzenia NMP w Klępsku
XIV-wieczna świątynia Nawiedzenia NMP w Klępsku została około 1581 r. przebudowana dla powstającej gminy luterańskiej. Budynek zboru z wydłużonym prezbiterium i wieżą zakończoną iglicą wzniesiono w technice szachulcowej. Wnętrze zaskakuje bogactwem dekoracji i zgromadzonego wyposażenia. Uwagę przykuwają renesansowe malowidła przedstawiające sceny biblijne, blachy herbowe, portrety trumienne, płyty nagrobne i epitafia niemieckich rodów, a także charakterystyczne dla zabytkowych świątyń protestanckich...
kościół św. Wawrzyńca w Babimoście kościół św. Wawrzyńca w Babimoście
W dwuwieżowym, barokowym kościele św. Wawrzyńca w Babimoście, z lat 1734–1740, warto zwrócić uwagę na późnogotycki ołtarz-poliptyk z 1499 r. autorstwa Mistrza z Gościeszowic ze scenami z życia i męki Jezusa oraz umieszczony w prezbiterium XV-wieczny wizerunek MB Gospodyni Babimojskiej, malowany na blasze. Klasycystyczna fasada świątyni to efekt przebudowy w 1836 r.
kościół Narodzenia NMP d. św. Kazimierza w Chlastawie kościół Narodzenia NMP d. św. Kazimierza w Chlastawie
W Chlastawie stoi najstarszy (pochodzący z 1637 r.) z zachowanych w Wielkopolsce zborów protestanckich (obecnie katolicki kościół Narodzenia NMP, dawniej - św. Kazimierza). Jest to drewniany obiekt o konstrukcji szachulcowej, lecz mur pruski ukryty jest pod szalunkiem z desek. Zgrabna wieża zastąpiła około 1910 r. starszą. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na późnorenesansową dekorację malarską z 1651 r. (m.in. na balustradach empor i ambonie) oraz portrety trumienne oraz tablice herbowe wielkopolskiej...