Wycieczka Świnoujście i Międzyzdroje

Wycieczka "Świnoujście i Międzyzdroje"

liczba atrakcji: 13
czas zwiedzania: czterodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków, bliżej natury
autor: mnf
data dodania wycieczki: 2011-08-25 15:07:06

Ocena: 0

Opis:
Pogodna nad naszym morzem bywa różna, warto więc zorganizować wyjazd w miejsca oferujące coś więcej niż tylko plażę. Świnoujście i Międzyzdroje posiadają szereg atrakcji, których poznawanie umili także pochmurne dni. Zarówno miłośnicy przyrody, architektury, jak i dzieci znajdą tu coś dla siebie.

 
Latarnia morska w Świnoujściu Latarnia morska w Świnoujściu
Przy ujściu Świny, na wolińskim brzegu, uwagę zwraca latarnia morska. Zbudowano ją w połowie XIX w., jest najwyższa na Wybrzeżu (68 m), a jej światło widoczne jest z odległości 21 mil morskich, tj. około 39 km.
Stawa Młyny w Świnoujściu Stawa Młyny w Świnoujściu
Na zachodnim falochronie, przy ujściu Świny, znajduje się Stawa Młyny w formie wiatraka. To znak nawigacyjny i jeden z symboli miasta.
Fort Anioła w Świnoujściu Fort Anioła w Świnoujściu
Fort Anioła wzorowany był na rzymskim Zamku Świętego Anioła. Powstał w polowie XIX w., a celom wojskowym służył jeszcze po II wojnie światowej.
Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu
Fort Gerharda, zbudowany w połowie XIX w., jest jednym z najlepiej zachowanych pruskich fortów przybrzeżnych. Dziś znajdują się w nim ekspozycje poświęcone świnoujskim fortyfikacjom, a po jego terytorium oprowadzają przewodnicy w mundurach z epoki.
Fort Zachodni w Świnoujściu Fort Zachodni w Świnoujściu
Fort Zachodni, niedawno udostępniony zwiedzającym, zbudowano w połowie XIX w. dla obrony przed wrogimi okrętami. Dziś mieści się w nim muzeum historii twierdzy Świnoujście.
kościół Chrystusa Króla w Świnoujściu kościół Chrystusa Króla w Świnoujściu
Kościół Chrystusa Króla powstał pod koniec XVIII w. W jego wnętrzu uwagę zwraca zawieszony u stropu XIX-wieczny drewniany model żaglowca.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu
Dawny ratusz z początku XIX w. jest obecnie siedzibą Muzeum Rybołówstwa Morskiego, prezentującego wystawy dotyczące narzędzi rybackich, starych przyrządów nawigacyjnych, okazów fauny oraz dziejów miasta.
Świnoujski Park Zdrojowy Świnoujski Park Zdrojowy
Świnoujski Park Zdrojowy o powierzchni 40 ha urządzony został przez znanego królewskiego ogrodnika z Berlina, Petera Josefa Lenné. Dziś rosną w nim pomnikowe okazy drzew, m.in. cisy i dęby piramidalne. Park Zdrojowy oddziela zabudowę dzielnicy uzdrowiskowej od szerokich (do 130 m), piaszczystych plaż ciągnących się aż po kąpieliska po niemieckiej stronie Uznamu.
molo w Międzyzdrojach molo w Międzyzdrojach
Molo to obowiązkowy punkt wycieczki po Międzyzdrojach. Wzniesione pod koniec XIX w. jako drewniane, było wielokrotnie przebudowywane po zniszczeniach spowodowanych przez sztormy. Obecne jest betonowe, po wydłużeniu przez niemieckiego armatora w 2004 r. ma 395 m. Z mola podziwiać można panoramę okolicy – po stronie zachodniej widać urządzenia portu i latarnię morską w Świnoujściu, na wschodzie wznosi się wysoki klif woliński z górą Gosań.
Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach
W Muzeum Figur Woskowych w Domu Kultury można zobaczyć kilkadziesiąt wyrzeźbionych postaci - oprócz bohaterów znanych filmów czy książek (jak Shrek, Harry Potter czy Frodo Baggins) także ludzi z defektami w rodzaju ryjka zamiast nosa.
Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach
Na Promenadzie Gwiazd można przyłożyć swoją rękę do odciśniętych w trotuarze dłoni kilkudziesięciu polskich artystów oraz zobaczyć niewielkie rzeźby, upamiętniające najznakomitszych polskich reżyserów.
Muzeum Przyrodnicze WPN w Międzyzdrojach Muzeum Przyrodnicze WPN w Międzyzdrojach
Nieco na uboczu Międzyzdrojów znajduje się Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego ze zbiorami fauny i flory. W położonej obok wolierze można podziwiać potężnego bielika – symbol Wolińskiego Parku Narodowego, który utworzono w 1960 r.
Rezerwat Pokazowy Żubrów (zagroda) w Wolińskim Parku Narodow Rezerwat Pokazowy Żubrów (zagroda) w Wolińskim Parku Narodow
Do zagrody żubrów (zubrowiska) prowadzi szlak czarny od Kawczej Góry. Żyje tu kilka żubrów z linii białowieskiej, które mogą swobodnie poruszać się po obszarze 20 ha.