Wycieczka Świst parowozów, sikawki konne, egzotyka w murach opactwa cystersów i historia wielkiego odkrywcy – dr. Kocha

Wycieczka "Świst parowozów, sikawki konne, egzotyka w murach opactwa cystersów i historia wielkiego odkrywcy – dr. Kocha"

liczba atrakcji: 8
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków, dla miłośników techniki
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-23 13:17:39

Ocena: 0

Opis:
Proponowana wycieczka wiedzie do czarujących, a przy tym bardzo zróżnicowanych placówek muzealnych: snu każdego małego chłopca, czyli Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, placówek w Wolsztynie: unikalnej Parowozowni, niewielkiego skansenu oraz muzeum upamiętniającego jedną z ważniejszych postaci światowej medycyny – dr. Roberta Kocha. Na koniec szczypta egzotyki – muzeum misjonarzy w wiekowych murach dawnego opactwa cystersów w Obrze.

 
Zbór ewangelicki i Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach Zbór ewangelicki i Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach
3-tysięczne Rakoniewice stały się miastem w 1662 r., a w XIX w. słynęły z hodowli i handlu ...pijawkami. Z 1763 r. pochodzi wzniesiony dla niemieckich luteran budynek zboru. Urokliwa, biało-brunatna konstrukcja z „pruskiego muru” mogłaby z powodzeniem służyć jako bajkowa dekoracja. Dziś nie rozbrzmiewa już śpiewem hymnów kościelnych, jest natomiast siedzibą Muzeum Pożarnictwa. Placówka ta to raj dla każdego małego chłopca, który marzy o karierze strażaka – zobaczyć tu można 4 tys. eksponatów dokumentujących...
Pałac Czarneckich w Rakoniewicach Pałac Czarneckich w Rakoniewicach
Neorenesansowy pałac hrabiów Marcelego i Florentyny Czarneckich herbu Prus z portykiem wspartym na czterech kolumnach zbudowany został w 1840 r., a następnie, w latach 1897-1898, powiększony o skrzydła boczne. Pałac skryty jest w 12-hektarowym parku krajobrazowym, w którym podziwiać można około 30 gatunków drzew, w tym wiekowe dęby.
kościół NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie kościół NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie
13-tysięczny obecnie Wolsztyn zajmujący przesmyk między jez. Wolsztyńskim i jez. Berzyńskim został założony w XII w. przez cystersów w pobliskiej Obry. W następnych wiekach był w prężnym ośrodkiem sukiennictwa i handlu wełną. Efektowny barokowy kościół NMP Niepokalanie Poczętej wzniesiono w latach 1767-1779. Fasada z piękną, wysoką wieżą o szlachetnych proporcjach przydaje świątyni elegancji, zaś ozdobą wnętrza są XVIII-wieczne polichromie J. Byszkowskiego.
pałac Apolinarego Gajewskiego w Wolsztynie pałac Apolinarego Gajewskiego w Wolsztynie
W parku miejskim – dawnym parku pałacowym z rzadkim drzewostanem wznosi się neoklasycystyczny pałac Apolinarego Gajewskiego z 1845 r. (Wolsztyn należał do rodziny Gajewskich od 1728 do 1880 r.), obecnie hotel. Znaczne wrażenie robi fasada piętrowego pałacu z potężnym portykiem, rytmem pięknych okien i balustradą wieńczącą budynek.
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie
Miłośnikom etnoklimatów polecić można wizytę w położonym po zachodniej stronie jeziora Skansenie Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie. Podczas niespiesznego spaceru po skansenie można dokładnie obejrzeć przeniesione tu z okolicznych miejscowości zabytki kultury ludowej, m.in.: stojący na wzniesieniu wiatrak-koźlak z 1603 r., zagrodę karczemną z karczmą z 1706 r., zagrody chłopskie, kuźnię i kapliczkę.
Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie
W latach 1872-1880 w Wolsztynie żył i pracował – jako lekarz powiatowy – Robert Koch, późniejszy odkrywca m.in. prątka gruźlicy i laureat Nagrody Nobla w 1905 r. W neogotyckim budynku z 1842 r., dawnym szpitalu dla ubogich, który stanowił zarazem dom dr. Kocha od ponad pół wieku znajduje się muzeum poświęcone temu niezwykłemu lekarzowi i badaczowi.
Parowozownia w Wolsztynie Parowozownia w Wolsztynie
Najbardziej znanym obiektem – nie tylko muzealnym – Wolsztyna, jest bez wątpienia przyciągająca rzesze turystów istniejąca od 1907 r. parowozownia, ostatni czynny obiekt tego typu w Europie. Pasjonaci charakterystycznego gwizdu i dymu wydobywającego się z komina lokomotywy mogę w Wolsztynie oglądać m.in. Tki3-87 – najstarszy działający eksponat (1908 r.), „Piękną Helenę” – najszybszą polską lokomotywę okresu międzywojennego, licznie polskie i niemieckie parowozy. Prawdziwym świętem miłośników staromodnych...
Opactwo cystersów i muzeum misyjne oblatów w Obrze Opactwo cystersów i muzeum misyjne oblatów w Obrze
Niewielka Obra od niemal 800 lat żyje w cieniu tutejszego opactwa cystersów. W obecnej formie czteroskrzydłowy gmach klasztoru powstał w 2 połowie XVII w. W niektórych salach zachowały się polichromie i barokowe wyposażenie – szafy, konfesjonały, komody. Dziś na miejscu Cystersów są oblaci, a w obiekcie działa wyższe seminarium duchowne. Warto odwiedzić muzeum misyjne eksponujące ciekawe pamiątki przywożone przez braci oblatów z egzotycznych misji (od koła podbiegunowego i Kanady po Chiny i Tajlandię)....