Wycieczka Tam, gdzie zaczął się Wrocław – wizyta na Ostrowie Tumskim

Wycieczka "Tam, gdzie zaczął się Wrocław – wizyta na Ostrowie Tumskim"

liczba atrakcji: 8
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 11:46:36

Ocena: 0

Opis:
Ze względu na nagromadzenie wiekowych zabytków sakralnych Ostrów Tumski zwany jest czasem „Śląskim Watykanem”. Ta – w porównaniu ze śródmieściem Wrocławia – oaza spokoju znakomicie nadaje się do nieśpiesznych spacerów i poznawania zachowanych skarbów średniowiecza, a także odkrywania uroków natury w uniwersyteckim Ogrodzie Botanicznym.

 
katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu jest piątą świątynią wzniesioną na tym miejscu. Jeszcze 10 lat temu sądzono, że pierwszy kościół powstał tu wraz z założeniem biskupstwa w 1000 r. Powódź stulecia z 1997 r. spowodowała, że w zalanych kryptach katedry odkryto ślady wcześniejszej świątyni. Obszary te podlegały więc wcześniej wpływom chrześcijańskim i nie przez przypadek Wrocław wybrano na siedzibę jednego z trzech polskich biskupstw. Budowę obecnej katedry zakończono w 1361 r. Świątynia wielokrotnie...
kościół św. Idziego we Wrocławiu kościół św. Idziego we Wrocławiu
W sąsiedztwie wrocławskiej katedry stoi skromny kościół św. Idziego. Jest to najstarsza zachowana świątynia w mieście, pochodzi z okolic 1220 r. Można w niej jeszcze zobaczyć kilka romańskich detali.
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu
We Wrocławiu warto zajrzeć do Muzeum Archidiecezjalnego, które posiadaj wspaniałą kolekcję sztuki sakralnej. Są tu m.in. średniowieczne malarstwo i rzeźba, wyroby ze złota, a także 700-letni dzwon, jeden z najstarszych w kraju.
Pałace biskupie i dwory sufraganów we Wrocławiu Pałace biskupie i dwory sufraganów we Wrocławiu
Zmierzając ul. Katedralną w kierunku pl. Kościelnego można zobaczyć budynki o charakterze rezydencjonalnych. Najbliżej katedry położony jest dawny pałac biskupi, obecnie użytkowany przez Papieski Fakultet Teologiczny. Następny, położony w głębi dziedzińca obiekt za kutą bramą (pod nr 11) to obecny pałac arcybiskupów wrocławskich, niegdyś pałac sufraganów. Najbliżej pl. Kościelnego usytuowane są renesansowe dwory kanoników.
kościół Św. Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu kościół Św. Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu
Jednym z ciekawszych kościołów wrocławskiego Ostrowa Tumskiego jest dwupoziomowy kościół Św. Krzyża i św. Bartłomieja, perła śląskiego gotyku. Z jego budową wiąże się historia wieloletniego sporu księcia piastowskiego Henryka IV Probusa (Prawego) z biskupem wrocławskim Tomaszem II. Według podań po wielu latach sporów z biskupem książę na znak zgody postanowił zbudować kościół św. Bartłomieja (patrona dynastii Piastów). Kiedy rozpoczęto budowę, natrafiono na korzeń w kształcie krzyża, co uznano za...
kościół św. św. Piotra i Pawła we Wrocławiu kościół św. św. Piotra i Pawła we Wrocławiu
Niewielki, gotycki kościół św. św. Piotra i Pawła z XV w. na wrocławiskim Ostrowie Tumskim ma sklepienie wsparte na pojedynczym filarze.
kościół św. Marcina we Wrocławiu kościół św. Marcina we Wrocławiu
Kościół św. Marcina we Wrocławiu, dawniej romański, później także gotycki, do II wojny światowej znany był jako ostoja polskości.
Ogród Botaniczny we Wrocławiu Ogród Botaniczny we Wrocławiu
Na tyłach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu rozciąga się Ogród Botaniczny, założony około 200 lat temu. Ta wspaniała oaza zieleni, z częściowo egzotyczną roślinnością, to idealne miejsce do odpoczynku podczas zwiedzania miasta. W ogrodzie zobaczyć można także palmiarnię.