Wycieczka Tysiącletnia katedra, świat secesji, najdłuższy w kraju most i odkrywanie uroków rezerwatu

Wycieczka "Tysiącletnia katedra, świat secesji, najdłuższy w kraju most i odkrywanie uroków rezerwatu"

liczba atrakcji: 11
czas zwiedzania: dwudniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków, bliżej natury
autor: mnf
data dodania wycieczki: 2011-05-12 13:25:02

Ocena: 5

Opis:
Płock, który przed niemal tysiącem lat pełnił funkcję nieformalnej stolicy kraju zaprasza do poznania skarbów Wzgórza Tumskiego, dwóch znakomitych muzeów, a także do odwiedzenia tamtejszego ogrodu zoologicznego i urokliwego rezerwatu położonego na południe od miasta.

 
bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Zygmunta w Płocku bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Zygmunta w Płocku
Współczesny Płock żyje w cieniu największej firmy w tej części Europy – PKN Orlen. Niespełna 130-tysięczne miasto dzięki gigantowi przemysłu petrochemicznego jest najbogatszym, po aglomeracji warszawskiej, skrawkiem Mazowsza. Nie wszyscy wiedzą, że Płock był przez kilkadziesiąt lat (na przełomie XI-XII w.) faktyczną stolicą państwa polskiego. Sercem miasta jest Wzgórze Tumskie dumnie usadowione na 50-metrowej skarpie nad wodami Wisły. W 2 połowie X w. powstał tu gród, który na przełomie XI-XII w....
Klasztor benedyktynów i Muzeum Diecezjalne w Płocku Klasztor benedyktynów i Muzeum Diecezjalne w Płocku
Cennym zabytkiem Wzgórza Tumskiego w Płocku jest zespół opactwa benedyktynów, ufundowanego w czasach stołeczności Płocka. W zabytku działa od 2008 r. Muzeum Diecezjalne, zasłużona placówka istniejąca od 1903 r. Pierwszym gościem muzeum był Henryk Sienkiewicz, który pozostawił wpis w księdze: „Kościół jest stróżem przeszłości piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”. Muzeum posiada bogatą kolekcją dzieł sztuki, rękopisów, dokumentów i wyrobów rękodzieła artystycznego, w tym pasów kontuszowych....
Zamek książęcy w Płocku Zamek książęcy w Płocku
XIV-wieczny zamek książęcy wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego znacznie ucierpiał wskutek osunięcia w 1532 r. części Wzgórza Tumskiego do Wisły. Do dziś podziwiać można zbudowaną na przełomie XIII-XIV w. Wieżę Zegarową z pięknym barokowym hełmem oraz reliktami romańskiego palatium książęcego u podstawy. Wieża Zegarowa od czasu katastrofy pełniła funkcje katedralnej dzwonnicy. Druga z wież – Szlachecka mieściła niegdyś więzienie dla szlachetnie urodzonych.
Muzeum Mazowieckie w Płocku Muzeum Mazowieckie w Płocku
Inna z wizytówek płockiego muzealnictwa – Muzeum Mazowieckie – powstała już w 1820 r. Placówka położona przy ul. Tumskiej posiada w swych zbiorach eksponaty z dziedziny historii, archeologii, numizmatyki oraz etnografii (najbogatsze zbiory sztuki ludowej na Mazowszu – w spichlerzu nad Wisłą). Swą znaczną popularność placówka zawdzięcza jednak przede wszystkim największej w kraju kolekcji sztuki secesyjnej. Goście muzeum mogą obejrzeć prace artystów takich jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer,...
kościół św. Bartłomieja w Płocku kościół św. Bartłomieja w Płocku
Płocka fara, kościół pw. św. Bartłomieja (fundacja Kazimierza Wielkiego) wzniesiony został w stylu gotyckim w 1356 r. Po osunięciu się skarpy wiślanej i zniszczeniu świątyni w 1723 r. została ona odbudowana w stylu późnobarokowym, a przy tym ...niemal o połowę zmniejszona. Uwagę zwraca piękna fasada kościoła.
Stary Rynek i ratusz w Płocku Stary Rynek i ratusz w Płocku
Przy Starym Rynku wznosi się zaprojektowany przez znanego architekta warszawskiego Jakuba Kubickiego (twórcę m.in. Belwederu) klasycystyczny ratusz z 1827 r. z niepozorną wieżyczką zegarową. O godzinie 12 z ratusza płyną dźwięki płockiego hejnału, którym jest pieśń „Płock, grodzie nasz z Tumskich Wzgórz” skomponowana w 1937 r. przez ks. Kazimierza Starościńskiego. Tuż po hejnale obejrzeć można scenkę pasowania młodocianego Bolesława Krzywoustego na rycerza przez jego ojca – Władysława Hermana.
Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku
Płock jest centrum mariawityzmu, ruchu religijnego wywodzącego się z katolicyzmu, który skupia łącznie około 30 tys. osób. W mieście zbudowano w latach 1911-1914 najbardziej reprezentacyjną budowlę mariawityzmu – interesującą w formie eklektyczną (z przewagą cech angielskiego neogotyku) Świątynię Miłosierdzia i Miłości. W podziemiach kościoła pogrzebano założycielkę ruchu – Feliksę Kowalską zwaną przez współwyznawców „Mateczką” i ogłoszoną przez nich świętą.
Ogród zoologiczny w Płocku Ogród zoologiczny w Płocku
Płock należy do najmniejszych w kraju miast, które mogą poszczycić się niewątpliwą atrakcją jaką jest Miejski Ogród Zoologiczny (istniejący od 1951 r.). Płockie zoo, położone malowniczo na nadwiślańskiej skarpie, słynie przede wszystkim z największej w Polsce kolekcji węży oraz wspaniałych akwariów. Od 2010 r. w płockim zoo oglądać można – po raz pierwszy – słonie.
Most Solidarności w Płocku Most Solidarności w Płocku
Udając się na południe od Płocka (na przeciwny brzeg Wisły) przeprawić się można Mostem Solidarności oddanym do użytku w 2007 r. Jest to obecnie najdłuższy most w kraju o łącznej długości 1712 m, w tym 615 m ponad lustrem rzeki. Most Solidarności jest mostem wantowym (typem mostu podwieszanego) o pięciu przęsłach, z których najdłuższe, środkowe ma aż 375 m.
Pałac Fuhrmana i stadnina koni w Łącku Pałac Fuhrmana i stadnina koni w Łącku
Łąck należy do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych zachodniego Mazowsza. W odległych wiekach w tutejszych lasach polowali polscy monarchowie. W okresie międzywojennym do Łącka ściągała warszawska elita z marszałkiem Edwardem Rydzem-Śmigłym na czele. Tutejsze lasy szczególnie ukochali polscy filmowcy – tutejsze plenery stanowiły scenerię takich produkcji jak „Szatan z siódmej klasy”, „Stawka większa niż życie”, „Cwał” czy „Ogniem i mieczem”. Spacerując po Łącku warto zobaczyć pochodzący...
Rezerwat przyrody Jastrząbek Rezerwat przyrody Jastrząbek
Tuż obok stadniny rozciąga się Rezerwat przyrody „Dąbrowa Łącka” o powierzchni przekraczającej 306 ha. Jest on częścią Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat o urozmaiconej rzeźbie terenu obejmuje tereny leśne, bagienne i jeziorowe; chroni bory mieszane, olsy, grądy, łęgi, a także obejmuje obszar jeziora Łąckiego Małego. Warto wybrać się na kilkukilometrowy spacer trasą wokół jeziora Łąckiego Dużego i Małego.