Wycieczka W zamczysku księcia, pałacyku hrabiego-poety i dworku pozytywisty

Wycieczka "W zamczysku księcia, pałacyku hrabiego-poety i dworku pozytywisty"

liczba atrakcji: 9
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-31 09:56:32

Ocena: 4

Opis:
Wędrówka po Ziemi Ciechanowskiej to zarówno szansa na poznanie interesujących zabytków architektury (np. zamku książęcego w stolicy regionu), jak i losów niezwykłych osób związanych z tym zakątkiem kraju – Zygmunta Krasińskiego i Aleksandra Świętochowskiego.

 
Zamek książęcy w Ciechanowie Zamek książęcy w Ciechanowie
Ciechanów, nieformalna stolica i największe miasto północnego Mazowsza (45 tys. mieszkańców w 2010 r.) przedzielony jest niemal równo na pół wodami rzeki Łydyni. Legenda głosi, że założycielem grodu był władca o imieniu Ciechan, jednak potwierdzone informacje o tutejszej osadzie handlowej pochodzą z 2 połowy XI w. W 1349 r. Ciechanów stał się ośrodkiem niezależnego księstwa, zapewne wtedy także oficjalnie uzyskał prawa miejskie. Pomyślny rozwój w XVI i 1 połowie XVII w. zahamowały przetaczające...
Rynek i ratusz w Ciechanowie Rynek i ratusz w Ciechanowie
ZRynek ciechanowski (obecnie pl. Jana Pawła II) wytyczony został jeszcze w XIV stuleciu. W północnej jego części stoi neogotycki ratusz, zbudowany w 1844 r. według projektu znanego architekta Henryka Marconiego. Charakterystycznym elementem piętrowej budowli jest niewysoka wieża zegarowa zwieńczona gloriettą.
kościół Narodzenia NMP w Ciechanowie kościół Narodzenia NMP w Ciechanowie
W Ciechanowie można wybrać się do gotyckiego kościoła Narodzenia NMP. To trójnawowa pseudobazylika z bogato zdobionymi szczytami. Większość wyposażenia pochodzi z XIX i XX w.
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
Główną siedzibą Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie jest kremowy dworek w centrum miasta. Znajduje się tu stała wystawa zbiorów etnograficznych i przyrodniczych, odbywają się też wystawy czasowe. Muzeum organizuje wiele imprez – turniejów rycerskich w zamku i koncertów, a także plenerową inscenizację bitwy z czasów napoleońskich, Powrót Szwoleżerów (co roku w sierpniu).
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej
Górujący nad okolicą neogotycki zameczek w Opinogórze został zbudowany w prezencie ślubnym dla Zygmunta Krasińskiego – jednego z wieszczów romantyzmu. Dziś mieści się tu Muzeum Romantyzmu z eksponatami związanymi zarówno z poetą i rodem Krasińskich, jak i z historią całej epoki, w tym – wojnami napoleońskimi. Pałacyk jest otoczony malowniczym parkiem romantycznym z tajemniczymi zakątkami, pomnikiem Zygmunta Krasińskiego oraz ulubioną ponoć przez twórcę "Nie-Boskiej komedii" marmurową ławką, zwaną...
kościół Nawiedzenia NMP w Opinogórze Górnej kościół Nawiedzenia NMP w Opinogórze Górnej
W sąsiedztwie kompleksu pałacowego w Opinogórze Górnej wznosi się późnoklasycystyczny kościół Wniebowzięcia NMP wybudowany w obecnym kształcie w latach 1874–1875. Jednonawowa, nieco surowa w wyrazie świątynia nawiązuje do architektury antyku – ozdobiona jest czterokolumnowym portykiem i kryta dwuspadowym dachem. Wewnątrz oglądać można wykonany w 1841 r. przez Luigiego Pampoliniego klasycystyczny, choć bardzo ozdobny, nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, matki Zygmunta.
kościół pw. św. Mikołaja w Ciemniewku kościół pw. św. Mikołaja w Ciemniewku
Warto zajrzeć do Ciemniewka, by zobaczyć kościół św. Mikołaja. Tutejsza parafia ma ponad 600-letnią historię, jednak obecna świątynia, fundacji Róży Mierzyńskiej, została wzniesiona w latach 1881–1884 w miejscu kilku poprzednich. Drewniana, oszalowana konstrukcja zrębowa jest podobno wierną kopią poprzedniej, która służyła tutejszej społeczności przez z górą trzy stulecia. Z XIX w. pochodzi także drewniana, przysadzista dzwonnica, postawiona przy bramie kościelnej. Budowla nie różniłaby się od wielu...
Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie
W willi Krzewnia w Gołotczyźnie można zwiedzić poświęcone ideom epoki Świętochowskiego Muzeum Pozytywizmu oraz znajdujący się w pobliżu zabytkowy dworek Aleksandry Bąkowskiej (w obu obiektach obowiązuje jeden bilet). Szczególnie warto zajrzeć tu we wrześniu, gdy odbywa się plenerowa impreza "Zajazd Szlachecki", a po parku i dworku chodzą postacie jakby wyjęte z kart powieści Henryka Sienkiewicza. Można też spróbować swych sił w walce wręcz czy strzelaniu z łuku oraz skosztować regionalnych przysmaków.
kościół Trójcy Świętej i św. Wawrzyńca w Kraszewie kościół Trójcy Świętej i św. Wawrzyńca w Kraszewie
Na miłośników architektury w Kraszewie czeka nietypowy, „dwuczęściowy” kościół Trójcy Świętej i św. Wawrzyńca. Prezbiterium z kaplicą i kruchtą wybudowane zostało w XVI w. Pozostała, drewniana część świątyni stanęła w 2. połowie XVII w. (zniszczona jeszcze w XVII w., została poddana renowacji na początku XVIII stulecia). Barokowa sygnaturka na szczycie nakryta została cebulastym hełmem. Ciekawie prezentuje się wnętrze: drewniany ołtarz datowany jest na przełom XVII–XVIII w., z XVIII w. pochodzą...