Wycieczka Wiekowe świątynie, chłopskie chałupy, łowcy epoki kamiennej oraz uczta Bachusa

Wycieczka "Wiekowe świątynie, chłopskie chałupy, łowcy epoki kamiennej oraz uczta Bachusa"

liczba atrakcji: 11
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-25 14:43:06

Ocena: 5

Opis:
Północy skraj Śląska wita cennymi, choć pokrytymi patyną lat zabytkami Kożuchowa, w urokliwej Ochli zaprasza do idyllicznego świata liczących parę setek chałup, zagród i kapliczek, w Świdnicy snuje opowieść o historii tych ziem przed tysiącami lat, a w Zielonej Górze pozwala cieszyć się życiem i wytwarzanym tu winem.

 
kościół Oczyszczenia NMP w Kożuchowie kościół Oczyszczenia NMP w Kożuchowie
Kożuchów założony został w czasach Pierwszych Piastów, a w XIII w. był już miastem. Także z XIII w. pochodzi zwieńczony ośmioboczną wieżą gotycki kościół Oczyszczenia NMP, powiększony dwa stulecia później. Każda z trzech naw świątyni ma własny dach. We wnętrzu uwagę zwraca XVIII-wieczny ołtarz główny z ustawionymi po bokach dużymi płótnami, złocona ambona z 1681 r., a w kaplicy Wszystkich Świętych – XVIII-wieczna rzeźba, pieta w manierze gotyckiej. Ściany kościoła zewnętrzne zdobią liczne epitafia...
mury obronne w Kożuchowie mury obronne w Kożuchowie
Spacer po starym mieście pozwala odkryć pozostałości murów obronnych. Wzniesione zostały one w XIII-XIV w. i w kolejnym stuleciu wzmocnione. Do miasta wiodły niegdyś cztery bramy, a większą część owalu murów zabezpieczała szeroka na 20 m fosa. Najlepiej zachowanym fragmentem murów jest przysadzista, cylindryczna Baszta Bramy Krośnieńskiej z XV w., wzniesiona z kamienia i cegły.
zamek książęcy w Kożuchowie zamek książęcy w Kożuchowie
W północny odcinek murów miejskich w Kożuchowie wbudowany został dawny zamek Piastów głogowskich. Wzniesiony w XIV w., służył później jako klasztor (od około 1680 r.) i (od początku XIX w.) jako zbrojownia. Kolejne przebudowy sprawiły, że budowla pozbawiona jest obecnie cech stylowych. Z kwadratowej budowli pozostały trzy skrzydła z niską wieżą (dawnym donżonem), nakrytą dachem namiotowym. W zamku mieści się dom kultury, od czasu do czasu organizowane są tu turnieje rycerskie.
Lapidarium w Kożuchowie Lapidarium w Kożuchowie
Ciekawym reliktem przeszłości jest kożuchowskie lapidarium, jeden z cenniejszych zespołów tego typu w Polsce. Można w nim oglądać około 200 płyt nagrobnych z XVII i XVIII w., z których wiele pokrytych jest dekoracją rzeźbiarską (w tym wizerunki pełnowymiarowych postaci odzianych w stroje z epoki). Lapidarium znajduje się na istniejącym od 1634 r. dawnym cmentarzu ewangelickim na tzw. Przedmieściu Zagańskim.
Park Budownictwa Ludowego w Ochli Park Budownictwa Ludowego w Ochli
Ochla zaprasza do odwiedzenia Parku Budownictwa Ludowego, mieszczącego się w północnej części wsi. W zajmującym 13 ha parku zgromadzono obiekty reprezentujące budownictwo ziemi lubuskiej (np. XVIII-wieczną wieżę winiarską), Dolnego Śląska, wschodnich Łużyc i zachodniej Wielkopolski (m.in. chata z Potrzebowa z 1675 r.). Są tu też chałupy repatriantów z Wileńszczyzny i Polesia. Muzeum eksponuje również dzieła sztuki ludowej, narzędzia, sprzęty codziennego użytku, tkaniny, dywany czy przedmioty kultu...
kościół św. Marcina w Świdnicy kościół św. Marcina w Świdnicy
Warto zajrzeć do XIV-wiecznego kościoła św. Marcina w Świdnicy, przebudowanego w stylu renesansowym (np. wieża z cebulastym hełmem pochodzi z 1580 r.). Wewnątrz można obejrzeć ustawioną w ołtarzu głównym rokokową figurę Madonny z 1735 r., XIV-wieczną figurę Matki Boskiej w ołtarzu bocznym, oraz – w zakrystii – tablice nagrobne (z alabastru i piaskowca) von Kittlitzów.
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy
W pałacu rodu von Kittlitzów w Świdnicy znajduje się Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Ekspozycję podzielono na działy dokumentujące: łowiectwo w paleolicie, gród metalurgów w Wicinie koło Żar (VI w. p.n.e.), dzieje Nadodrza od III w. p.n.e. do V w. (z uwzględnieniem wpływów celtyckich i rzymskich) oraz historię regionu w okresie wczesnopiastowskim. Ponadto można tu obejrzeć zabytki Ameryki prekolumbijskiej oraz dawną biżuterię.
konkatedra św. Jadwigi w Zielonej Górze konkatedra św. Jadwigi w Zielonej Górze
Jedna z dwóch oficjalnych stolic województwa lubuskiego (siedziba sejmiku) była w 1 połowie XX w. „miastem-ogrodem”. Powojenną sławę „miasta piosenki radzieckiej” powoli zastępuje bardziej pożądany tytuł stolicy polskiego winiarstwa. Najstarsza świątynia miasta, XIII-wieczna gotycka konkatedra św. Jadwigi (we wschodniej części starówki) nosi ślady licznych przebudów na przestrzeni kolejnych 700 lat. Ponad gotyckim korpusem wznosi się klasycystyczna wieża (1832 r.) przykryta niewielkim hełmem. Podobny...
kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze
Barokowy dawny zbór luterański, obecnie katolicki kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze pochodzi z lat 1746-48. To gmach o konstrukcji szachulcowej z wieżą z 1828 r. W jego wnętrzu można obejrzeć wykonany z drewna barokowy ołtarz główny ze współczesnym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.
ratusz w Zielonej Górze ratusz w Zielonej Górze
Gmach ratusza zajmujący środek zielonogórskiego Starego Rynku pochodzi z wieku XVI. Nad budowlą wznosi się zgrabna 54-metrowa wieża zegarowa (przebudowana na początku XX w.) z barokowym hełmem (1678 r.) o trzech latarniach. W piwnicy ratusza warto odwiedzić jeden z bardziej znanych zielonogórskich lokali – kawiarnię Bachus.
Palmiarnia w Zielonej Górze Palmiarnia w Zielonej Górze
Zielonogórska Palmiarnia usytuowana jest na szczycie Wzgórza Winnego, na wschód od Starego Miasta. W jej nowoczesny, przeszklony gmach wkomponowany został pochodzący z 1818 r. domek winiarza. W obiekcie można oglądać egzotyczne rośliny, w tym jedną z największych w Europie palm daktylowych; są tu także ryby i żółwie. Z tarasu Palmiarni można zobaczyć plantację winorośli oraz panoramę miasta.