Wycieczka Z biegiem Drwęcy – pod władzą krzyżaków i królów polskich

Wycieczka "Z biegiem Drwęcy – pod władzą krzyżaków i królów polskich"

liczba atrakcji: 9
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: ---
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 16:09:34

Ocena: 0

Opis:
Dolina Drwęcy w przeszłości oddzielała tereny zajmowane przez Zakon Krzyżacki od ziem znajdujących się granicach Rzeczypospolitej, Zmienne losy Ziemi Dobrzyńskiej i Michałowskiej znajdują dziś odzwierciedlenie w wiekowych zabytkach dawnej architektury – krzyżackich zamkach, polskich dworach i świątyniach.

 
zamek w Golubiu-Dobrzyniu zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Zamek w Golubiu Krzyżacy zbudowali jeszcze na przełomie XIII i XIV w. Zaprojektowano go na planie prostokąta, nad brzegiem rzeki. Pierwotnie był w stylu gotyckim, ale w XVI w. królewna Anna Wazówna, która nim zarządzała, spowodowała pojawienie się wielu elementów renesansowych, takich jak wieńczące budowlę attyki i wieżyczki. Dzięki tym zmianom warownia nie przypomina innych pokrzyżackich, typowo obronnych, budowli. Jej piękne wnętrza można zwiedzać, a na dziedzińcu często odbywają się turnieje...
kościół św. Katarzyny w Golubiu kościół św. Katarzyny w Golubiu
Godny uwagi jest kościół św. Katarzyny w Golubiu, wybudowany na przełomie XIII i XIV w. (sama parafia jest jeszcze starsza). Ma on charakter gotycki, tylko jedna z kaplic zyskała cechy renesansowe.
kościół św. Katarzyny w Dobrzyniu kościół św. Katarzyny w Dobrzyniu
W Dobrzyniu znajduje się świątynia św. Katarzyny, pochodzącą z XIX w., ale bardzo urokliwą. Wybudowano ją w stylu klasycystycznym.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Od kilku lat w dworku w Szafarni mieści się Ośrodek Chopinowski, prowadzący rozbudowaną działalność edukacyjną i artystyczną. Często odbywają się w nim koncerty i konkursy dla dzieci i młodzieży. Zorganizowano też salę muzealną poświęconą życiu i twórczości kompozytora, a zwłaszcza – jego pobytowi w tym miejscu.
kościół św. Jakuba w Płonnem kościół św. Jakuba w Płonnem
We wsi Płonne znajduje się bardzo ładny kościół św. Jakuba, wybudowany prawdopodobnie na początku XV w., o jasnej gotyckiej sylwetce. Przed świątynią stoi pomnik Jana Nepomucena Dziewanowskiego, bohatera spod Somosierry.
Duży Rynek i pozostałości ratusza w Brodnicy Duży Rynek i pozostałości ratusza w Brodnicy
Brodnica nad Drwęcą wzmiankowana była w 1260 r., a prawa miejskie uzyskała już w 1285 r. W latach 1317-1479 miasto zajmowane było przez krzyżaków. Okres świetności Brodnica przeżywała pod rządami królewny Anny Wazówny (1604-1625). Sercem miasta jest ruchliwy Duży Rynek (dawny plac targowy), dość nietypowy, bo kształtem przypominający trójkąt. Ciekawostką jest szczyt gotyckiej wieży ratusza (XIV w.) – jedyny zachowany element jego fasady, obudowany domami wzniesionymi w XIX w. Ratusz został...
kościół św. Katarzyny w Brodnicy kościół św. Katarzyny w Brodnicy
W Brodnicy warto zobaczyć kościół farny św. Katarzyny, którego budowa trwała w latach 1285–1320. Ceglana świątynia ma trzy nawy jednakowej wysokości. Szczególnie piękny jest wschodni szczyt prezbiterium.
Wieża zamkowa w Brodnicy Wieża zamkowa w Brodnicy
Krzyżacy bardzo szybko po uzyskaniu praw do Brodnicy rozpoczęli nad Drwęcą budowę zamku, siedziby komtura. Jego wznoszenie trwało od około 1305 do około 1330 r. Powstała wówczas zamknięta w kwadracie twierdza o wysokich murach. Warownia leżała na granicy ziem Zakonu, dlatego pełniła funkcję punktu obserwacyjnego. Świadczy o tym wieloboczna zamkowa wieża, jedyna jego część, która zachowała się w dobrym stanie. Ma ponad 50 m wysokości, można na nią wejść i podziwiać z góry okolicę. W piwnicach zamkowych...
Mury obronne Brodnicy Mury obronne Brodnicy
W stosunkowo dobrym stanie zachowały się fragmenty ceglanych murów obronnych, wzniesionych około 1310-1340 r. i podwyższonych w 2 połowie XIV stulecia. Z tego okresu pochodzi Brama Chełmińska (Kamienna; ul. Mały Rynek 4), z efektownym gotyckim szczytem ozdobionym blendami. Brama jest jedną z siedzib brodnickiego muzeum. Położona przy ul. Mazurskiej Wieża Mazurska (zwana też Bocianią, ze względu na mieszczące się niegdyś na jej szczycie gniazdo tego ptaka) mieści brodnicki oddział PTTK. W 2 połowie...