Wycieczka Z sanktuarium patronki Śląska do rezydencji książąt oleśnickich

Wycieczka "Z sanktuarium patronki Śląska do rezydencji książąt oleśnickich"

liczba atrakcji: 10
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-31 09:14:38

Ocena: 0

Opis:
Jednodniowa wycieczka na tereny położone na północny-wschód od stolicy Dolnego Śląska to szansa na odwiedzenie jednego z najsłynniejszych zespołów klasztornych w skali kraju – opactwa cysterek w Trzebnicy a także poznanie gotyckich i renesansowych zabytków będących świadectwem dawnej świetności księstwa oleśnickiego.

 
Klasztor Cysterek w Trzebnicy Klasztor Cysterek w Trzebnicy
Trzebnica, obecnie 12-tysięczne miasteczko na północy Śląska, istniała już w 1 połowie XII w., a od 1250 r. posiada prawa miejskie. Zabudowa miasta przez wieki była zdominowana przez potężny klasztor cysterek – jeden z najwspanialszych zespołów klasztornych w kraju. Założył go w 1202 r. książę Henryk Brodaty, prawdopodobnie na prośbę swej żony Jadwigi, późniejszej świętej i patronki m.in. Śląska, Polski, Krakowa, Wrocławia, Berlina, uchodźców oraz pojednania i pokoju. Św. Jadwiga (około...
Rynek i ratusz w Trzebnicy Rynek i ratusz w Trzebnicy
W cieniu kompleksu klasztornego pozostaje trzebnickie stare miasto. Jego serce jest rynek, którego środek zajmuje dwukondygnacyjny ratusz z 1868 r. Odnowiona w ostatnich latach budowla została zaprojektowana w stylu neogotyckim. Obiekt jest obecnie siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Zadbany rynek jest miejscem licznych imprez takich jak Święto Sadów, Parada Orkiestr Dętych i Humoru czy Jarmark Bożonarodzeniowy.
Bukowy Las w Trzebnicy Bukowy Las w Trzebnicy
Na południowych obrzeżach Trzebnicy leży Bukowy Las, w którym znajdowała się niegdyś pustelnia. Pierwszym znanym pustelnikiem był brat Jan (w XV w.), a ostatnim – brat Feliks Pliszko, który zmarł w 1946 r. W latach 80. XX w. domek pustelnika odbudowano i stanowi on, obok drogi krzyżowej, główną atrakcję Lasu.
Kościół św. Jadwigi w Zawonii Kościół św. Jadwigi w Zawonii
W Zawonii na uwagę zasługuje kościół św. Jadwigi. Świątynia powstała w latach 1689-1696. Jednonawowy kościół wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 27 x 12 m. Lekkości masywnej wieży przydaje ażurowy hełm. Wśród późnobarokowego wyposażenia na uwagę zasługuje ołtarz główny, ambona zdobiona figurami czterech ewangelistów. Ołtarze boczne w stylu neogotyku liczą niewiele ponad 100 lat.
zamek w Dobroszycach zamek w Dobroszycach
Do Dobroszyc można zajrzeć dla renesansowego zamku z przełomu XVI i XVII w., przebudowanego niespełna 100 lat później w stylu barokowym. Niestety, lata zaniedbań (po II wojnie światowej działała tu szkoła) nie przysłużyły się tej budowli, która wygląda dziś bardzo skromnie. O dawnych czasach przypominają narożne wieżyczki oraz późnorenesansowy portal.
zamek w Oleśnicy zamek w Oleśnicy
XIV-wieczny zamek książąt oleśnickich w Oleśnicy jest największym i najcenniejszym obiektem w mieście. Wewnętrzny dziedziniec, do którego prowadzi wspaniała brama wjazdowa, otoczony tarasami i krytymi gankami, może konkurować nawet z królewskim Wawelem. Jego krużganki przypominają formy najsłynniejszych renesansowych budowli Europy. Nad rezydencją wznosi się okrągła gotycka wieża, gdzie urządzono galerię widokową. Warownię da się obejść dookoła wzdłuż suchych fos i wałów.
kościół św. Jana Ewangelisty w Oleśnicy kościół św. Jana Ewangelisty w Oleśnicy
Przy zamku w Oleśnicy stoi kościół św. Jana Ewangelisty (dawny kościół zamkowy). Ta duża gotycka świątynia pochodzi z 2. połowy XIII w. Wewnątrz umieszczono bogato zdobiony barokowy ołtarz główny oraz płyty nagrobne miejscowych książąt. Poszczególne części kościoła przykrywają gotyckie sklepienia: gwiaździste, sieciowe i krzyżowo-żebrowe.
Brama Wrocławska w Oleśnicy Brama Wrocławska w Oleśnicy
Z otaczających niegdyś starówkę w Oleśnicy murów pozostały jedynie fragmenty, a także Brama Wrocławska z 1. połowy XIV w. Wprawne oko dostrzeże w niej zachowane prowadnice do spuszczania krat zamykających przejazd.
Kościół Świętej Trójcy w Oleśnicy Kościół Świętej Trójcy w Oleśnicy
Budowany od 1738 do 1748 r. kościół Świętej Trójcy w Oleśnicy jest jedyną barokową świątynią miasta. W momencie powstania był jedynym katolickim kościołem miasta (katolików było w Oleśnicy wówczas 300), a dziś służy katolikom oraz grekokatolikom (w niedziele i święta greckokatolickie). Smukła wieża z hełmem została ukończona w 1776 r. Wewnątrz warto obejrzeć późnobarokowy ołtarz główny, iluzjonistyczną polichromię oraz XVIII-wieczne rzeźby. Świątynia jest obecnie kościołem pomocniczym...
Kościoły NMP i św. Jerzego w Oleśnicy Kościoły NMP i św. Jerzego w Oleśnicy
Nietypowym zabytkiem są wzniesione z cegieł, gotyckie kościoły NMP i św. Jerzego. Nietypowym, ponieważ zostały połączone w jedną świątynię. Kaplica św. Jerzego powstała jeszcze w XIII w. jako świątynia przy szpitalu-przytułku. W 2 połowie XIV w. powiększona dzięki fundacji księżnej Eufemii, kaplica stała się kościołem. Ta sama władczyni (żona  Konrada I oleśnickiego) wybudowała obok kaplicę Świętego Krzyża i NMP. Na początku XVI w. obydwa obiekty zostały połączone z inicjatywy biskupa...