Wycieczka Zaczarowane średniowieczne miasteczka Zachodniego Pomorza

Wycieczka "Zaczarowane średniowieczne miasteczka Zachodniego Pomorza"

liczba atrakcji: 15
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: śladami zabytków
autor: mnf
data dodania wycieczki: 2011-05-19 13:28:05

Ocena: 0

Opis:
Mało znane, co najwyżej kilkutysięczne miasteczka na zachodnich krańcach naszego kraju poszczycić mogą się układami urbanistycznym, pamiętającymi odległe czasy ich lokalizacji w XIII w. W miastach tych podziwiać można nie tylko wielusetletnie kościoły czy ratusze, ale i znakomicie zachowane systemy średniowiecznych murów obronnych.

 
mury obronne w Trzcińsku-Zdroju mury obronne w Trzcińsku-Zdroju
Początek Trzcińsku dała osada rybacka, ale już w 2 połowie XIII w. miejscowość znana byłą jako miasto. Jeszcze pod koniec XIX w., po okryciu pokładów torfu borowinowego Trzcińsko-Zdrój stało się uzdrowiskiem. Miasto zachowało pełny obwód murów obronnych z XIV-XV w. z dwiema basztami i dwiema bramami – Chojeńską (18 m) i Myśliborską (20 m), stanowiący unikat w skali kraju. Mury wzniesiono z kamieni polnych, obie bramy zwieńczono zaś krenelażem i ozdobiono blendami. Wewnątrz murów zachowała się małomiasteczkowa...
ratusz w Trzcińsku-Zdroju ratusz w Trzcińsku-Zdroju
Gotycki ratusz w Trzcińsku-Zdroju, wzniesiony w XIV w. wyróżnia się wspaniałymi, maswerkowymi szczytami. Na piętrze znajdowała się sala ławy i burmistrza, a w przyziemiu - pomieszczenia rady miejskiej oraz hala targowa.
kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju
Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju, wzniesiony z kamieni granitowych jako jednonawowy, rozbudowany potem został o nawy boczne i wieżę. Nawy nakryte są sklepieniami gwiaździstymi. Ciekawym elementem świątyni jest jej wschodni szczyt, zdobiony blendami i wgłębieniami w formie krzyży. Ceglany hełm wieży oraz prezbiterium są neogotyckie.
Obwarowania miejskie w Chojnie Obwarowania miejskie w Chojnie
Chojna to kolejne miasteczko na Zachodnim Pomorzu, które okres szybkiego rozwoju przeżywało już w XIII w. (było wtedy przejściowo, stolicą Nowej Marchii). Warto zobaczyć Chojnę, gdyż zachowało się w niej sporo zabytków średniowiecznej architektury. Stare Miasto ma średnicę 580 m i niemal w całości jest otoczone murami obronnymi z XIV–XV w., z czatowniami i basztami strzelniczymi oraz dwiema bramami: Barnkowską i Świecką. Ta ostatnia, z trzema rzędami blend, dekoracyjnym fryzem i zębatym gankiem...
kościół NMP w Chojnie kościół NMP w Chojnie
W mieście warto zwrócić uwagę na monumentalną, trójnawową bryłę gotyckiego kościoła parafialnego NMP. Kościół powstał w latach 1389-1404 według projektu pochodzącego w Braniewa architekta Henryka Brunsberga. Neogotycka wieża, jedna z najwyższych w kraju, mierzy 103 m wysokości. W świątyni nadal trwają prace restauracyjne po ogromnych zniszczeniach w 1945 r.
ratusz w Chojnie ratusz w Chojnie
Ratusz w Chonie, także zniszczony podczas działań wojennych, został wspaniale odbudowany w pierwotnym, gotyckim stylu. Budowla stanęła jeszcze w XIII w., a z XV w. pochodzą piękne, bogato zdobione gotyckie szczyty. Ratusz, obecnie mieszczący Centrum Kultury, stoi w środku trapeziodalnego rynku (pl. Konstytucji 3 Maja).
kościół i klasztor Św. Trójcy w Chojnie kościół i klasztor Św. Trójcy w Chojnie
Obecny kościół parafialny Świętej Trójcy był początkowo przyklasztornym kościołem augustianów. Opactwo ufundowane zostało w 1290 r. i powiększone w XIV w. W klasztorze zachowały się krużganki i gotyckie sklepienia. Jednonawowa, ceglana świątynia wznoszona była między 1300 i 1342 r.
Platan „Olbrzym” w Chojnie Platan „Olbrzym” w Chojnie
W parku nad Rurzycą rośnie okazały, stary platan klonolistny, zwany Olbrzymem, o obwodzie pnia 10,5 mi wysokości 33 m – jeden z największych w Polsce i zapewne najstarszy – ma ponad 280 lat.
mury obronne w Moryniu mury obronne w Moryniu
Kolejnym maleńkim (1600 mieszkańców) miasteczkiem na zachodnich krańcach Polski, gdzie zachowały się znakomicie dawne mury obronne jest Moryń. Mury wzniesione z kamieni polnych i cegły otaczały miasteczko pierścieniem o średnicy około 300 m. Ze względu na stan zachowania są unikatem w skali kraju. Przetrwały również czatownie i furta jeziorna.
Ruiny zamku w Moryniu Ruiny zamku w Moryniu
Moryń położony jest na zachodnim brzegu jeziora Morzycko. Podczas spaceru nad jego brzeg warto zobaczyć położone na półwyspie ruiny zamku (na północ od centrum miasta). Kamienna warownia wzniesiona została w 1 połowie XIV w. przez Brandenburczyków w miejscu starszego, słowiańskiego grodu. Najlepiej zachowanym elementem ruin są pozostałości wieży – oglądać można tam dwie kondygnacje z gotyckimi otworami okiennymi.
kościół Św. Ducha w Moryniu kościół Św. Ducha w Moryniu
Wśród małomiasteczkowej zabudowy Morynia w obrębie murów wyróżnia się romańsko-gotycki kościół Świętego Ducha, uznawany za jeden z cenniejszych kościołów Pomorza Zachodniego. Jest to trójnawowa bazylika z nawą poprzeczną i wieżą z przejazdem w przyziemiu, zwieńczoną barokowym drewnianym hełmem z 1756 r. Jej szczyty dekorowane są blendami oraz rozetami. Kościół powstał w XIII w. Granitowy ołtarz jest starszy od świątyni – pochodzi z XII stulecia. Warto zwrócić uwagę także na misterną rzeźbioną barokową...
Rynek z ratuszem w Cedyni Rynek z ratuszem w Cedyni
Cedynia, miejsce bitwy z 972 r., jest najbardziej na zachód wysuniętym miastem Polski. Zachowała dawny układ urbanistyczny. Ma charakterystyczny, pochyły rynek (pl. Wolności) z zachowaną XIX- i XX-wieczną zabudową. Dwukondygnacyjny gmach ratusza stanął w 1840 r. w miejscu starszej, XVI-wiecznej siedziby ojców miasta.
kościół Narodzenia NMP w Cedyni kościół Narodzenia NMP w Cedyni
Gotycki, salowy kościół Narodzenia NMP (XIII-XIV w.) wzniesiony został z granitowej kostki. W jego północnej ścianie znajduje się zamurowany gotycki portal. W neobarokowym ołtarzu widnieje współczesny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, warto doszukać też dwie wiekowe płyty nagrobne. Strzelista, ceglana wieża została wzniesiona w 1893 r.
Dawny klasztor Cysterek w Cedyni Dawny klasztor Cysterek w Cedyni
Na wzniesieniu na wschód od centrum miasteczka znajduje się dawny klasztor Cysterek. Istniał już w XIII w., był przebudowywany w XIV, XV oraz XVI w. W jego odbudowanym, zachodnim skrzydle mieści się hotel.
Neogotycka wieża widokowa w Cedyni Neogotycka wieża widokowa w Cedyni
Na południe od maleńkiego centrum miasteczka wznosi się neogotycka cylindryczna wieża zwieńczona krenelażem. Neogotycka budowla stanęła na wzniesieniu nad miastem w 1895 r. Rosjanie w 1945 r. prowadzili stąd obserwacje mające ułatwić im przekroczenie pobliskiej Odry. Dziś także wieża jest udostępniona do zwiedzania (na szczycie znajduje się taras widokowy).