Wycieczka Zielono mi w Łódzkiem – wizyta w Konewce, Spale i Inowłodzu

Wycieczka "Zielono mi w Łódzkiem – wizyta w Konewce, Spale i Inowłodzu"

liczba atrakcji: 7
czas zwiedzania: jednodniowa
kategoria: z dziećmi, śladami zabytków, dla miłośników techniki, bliżej natury
autor: marcinha
data dodania wycieczki: 2011-05-30 13:22:25

Ocena: 0

Opis:
Kariera ukrytej wśród lasów Spały rozpoczęła się pod koniec XIX w., gdy rozmiłowany w łowach car Aleksander III polecił wzniesienie pałacyku myśliwskiego. W okresie międzywojnia tradycję obecności głów państwa w Spale kontynuowali polscy politycy (I. Mościckiemu krytycy zarzucali, że był „spalskim prezydentem”). Poza urokami zielonej Spały na krótką choćby wizytę zasługuje wiekowy Inowłódz oraz atrakcja okresu II wojny światowej – bunkier w Konewce.

 
Schrony w Konewce i Jeleniu Schrony w Konewce i Jeleniu
W lasach koło Spały ukryte są kompleksy olbrzymich schronów, zbudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Obiekty miały być zapleczem armii walczącej na froncie wschodnim, m.in. miały chronić pociągi specjalne przed atakami lotniczymi i mieścić centrum dowodzenia. Później produkowano w nich broń. Największy ze schronów ma 380 m długości. Do obu kompleksów schronów można dojechać ze Spały. Konewka znajduje się około 4 km na północ, a Jeleń - około 7 km na południe od tej miejscowości.
kościół Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Spale kościół Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Spale
Spała, niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą, od ponad 100 lat cieszy się znaczną popularnością. Do dziś organizowane są tam prezydenckie dożynki, imprezy o charakterze myśliwskim („Hubertus Spalski”), jarmarki. Działa tu Centralny Ośrodek Sportu, który powstał obok przedwojennego stadionu na którym organizowano dożynki. Godnym uwagi obiektem jest położony w centrum Spały kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, zbudowany w latach 1922-1926 z inicjatywy prezydenta Stanisława...
Zespół budowli myśliwskich w Spale Zespół budowli myśliwskich w Spale
W 1884 r. w Spale powstał pałacyk myśliwski cara Aleksandra III, projektu architekta Leona Mikuckiego. Przynajmniej raz na dwa lata bywał tu ostatni car – Mikołaj II i jego goście, m.in. cesarz Niemiec Wilhelm II i szach Persji Naser. Pałac miał murowany parter oraz usytuowane na drewnianym piętrze apartamenty rodziny carskiej. Obok wzniesiono zespół towarzyszących budynków (m.in. dla gości cara). Pałac carski nie przetrwał do naszych czasów – został ograbiony i zniszczony w 1918 r. przez...
pomnik żubra w Spale pomnik żubra w Spale
Obok fundamentów carskiego pałacu w Spale stoi pochodzący z Białowieży żeliwny pomnik żubra. Sprowadzano go tu w 1928 r. na polecenie prezydenta Mościckiego.
Spalski Park Krajobrazowy Spalski Park Krajobrazowy
Spała to przede wszystkim piękne lasy położone nad szczególnie malowniczą na tym odcinku Pilicą. Warto podziwiać uroki tutejszego krajobrazu wybierając się na spacer ścieżką edukacyjną ,,Rezerwat Spała”. Ścieżka obejmuje najpiękniejsze zakątki Spalskiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczyna się przy ceglanej kapliczce obok Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich, prowadzi ku Pilicy, do Groty św. Huberta, a kończy na wybrukowanym piaskowcem odcinku ścieżki nad Pilicą. Istnieje...
kościół św. Idziego w Inowłodzu kościół św. Idziego w Inowłodzu
Największym skarbem Inowłodza jest stojący na wzgórzu nad Pilicą romański kościół św. Idziego, ufundowany przez króla Władysława Hermana jako wotum za narodziny syna Bolesława, zwanego później Krzywoustym. Kamienna świątynia ma widoczną z daleka okrągłą wieżę, a z tarasu przed wejściem można podziwiać wieś oraz panoramę doliny Pilicy.
zamek w Inowłodzu zamek w Inowłodzu
W Inowłodzu zachowały się ruiny XIV-wiecznego zamku królewskiego, wzniesionego z inicjatywy Kazimierza Wielkiego nad Pilicą, obok miejsca przeprawy przez rzekę. Zamek jest rekonstruowany z myślą o muzeum – odbudowano już m.in. dolną część ośmiobocznej wieży, na której ma znajdować się punkt widokowy.